Čarodějky (Zeměplocha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek popisuje postavy z humoristické série fantasy knih Terryho Pratchetta o Zeměploše.

Čarodějky[editovat | editovat zdroj]

Čarodějek na Zeměploše je několik, ale těch, které knihy významně popisují, je pět. Nejznámější je Černá Alyssa, známá svou náklonností ke kočkám, romantice, efektům a sladkému mlsu. Avšak špatně to s ní dopadne, když ji dvě malé děti upečou ve vlastní peci. Další skvělou čarodějkou, která Alysse šlape na paty, je Bábi Esmeralda Zlopočasná. Vynikající je jak svou schopností vtělení se do jiného těla (zapůjčení), tak i znalostí hlavologie, díky níž je v horách Beraní hlavy obávaná. V horách Beraní hlavy, v malinkém království Lancre žije Bábi a další čarodějky.

Další čarodějkou je stařenka Gyta Oggová, nejmilovanější tyran příbuzných v dějinách lidstva. Vládne klanu patnácti dětí a příliš mnoha vnoučat a pravnoučat. Její bezzubé dásně a obrovský kocour Silver jsou mnohem děsivější než Stařenka sama, ale to se neříká.

Další čarodějkou je Magráta Česneková, zastánkyně okultních šperků a sabatů za úplňku. V knize Soudné sestry se zamiluje do královského šaška, později samotného krále Lancre. V knize Dámy a pánové se za něj za dramatických okolností provdá a časem mu porodí holčičku jménem Esmeralda Lancreská (Carpe Jugulum).

V knihách Dámy a pánové a Maškaráda se objeví další adeptka magie, která toto skvělé řemeslo nejprve odmítá. Anežka (Agnes) Nulíčková je tělnaté děvče s ohromujícím hlasem (co do rozsahu i polohy) a spousty kilogramů nadváhy. Má v sobě druhou osobnost jménem Perdita X. V knize Carpe Jugulum si začne s upírem.

Z mladých čarodějek stojí za pozornost ještě Tonička Bolavá z Křídy, se kterou se setkáváme v knihách Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj, Obléknu si půlnoc a Pastýřská Koruna. Zná se velmi dobře s malými, ale bojovnými Nac Mac Fígly, a i když ještě není dospělá, dokázala už takové věci (třeba se postavit královně elfů s pánví v ruce nebo vyhrát nad nesmrtelným Zlojrojem a sprovodit ho ze světa), že si získala uznání a dokonce jakousi formu náklonnosti Bábi Zlopočasné.

V knihách se lze setkat také například s Desiderátou Dutou, paní Gogolovou, Lízou Zlopočasnou, babičkou Stěhovalovou, Bystromilou Klíšťovou, Kmotrou Vařbujánovou, Jasněnkou Natřesfaldovou a Leticií Našeptávalovou.

Související články[editovat | editovat zdroj]