Vlahoš von Rosret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlahoš von Rosret
První výskyt Zaslaná pošta
Další výskyt Buch! (pouze zmiňován),
Nadělat prachy,
Pod parou
Informace
Pohlaví muž
Příslušnost podvodník, později poštmistr
Bydliště Ankh-Morpork
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vlahoš von Rosret (v anglickém originále Moist von Lipwig) je hlavní postava románu Terryho Pratchetta Zaslaná pošta. Hraje významnou úlohu i v románech Nadělat prachy a Pod parou.

Původně byl Vlahoš von Rosret nesmírně úspěšný podvodník, odsouzený lordem Vetinarim pod falešnou identitou k smrti, nicméně poté, co byla zinscenována jeho poprava (ve skutečnosti pouze předstíraná, Vlahoš ji přežil, o což také šlo), lord Vetinari ho pozval k sobě a nabídl mu místo hlavního poštmistra Ankh-Morporské pošty. Vlahoš von Rosret místo přijal (konečně, neměl jinou možnost, nechtěl-li odejít dveřmi vedoucími do hluboké propasti). Zjistil, že pošta je v žalostném stavu (obývá ji pouze mladší pošťák Grešle a mladík Slavoj, jehož hlavním koníčkem je sbírání špendlíků), nicméně během neuvěřitelně krátké doby ji pozvedl na její dřívější vysokou úroveň. Během toho navázal vztah se slečnou Srdénkovou.

Přibližně v tomto okamžiku končí děj románu Zaslaná pošta a z ostatních údajů není možno rekonstruovat zbytek jeho životopisu.

Vlahoš je mimo děj v Zaslané poště zmiňován také v románu Buch!, nicméně nehraje v něm významnější úlohu. Pokračováním Zaslané pošty je dílo nazvané Nadělat prachy, ve které se Vlahoš stává mincmistrem a záhy též majitelem psa vlastnícího 51% Královské banky, která stojí vedle mincovny. Po svém nástupu ale zjistí, že mincovna pracuje s prodělkem, že hlavní účetní je pravděpodobně upír, že je cosi nepopsatelného v bankovním sklepení (které je samo nepopsatelné). Dokáže postavit Banku a Mincovnu zpět na nohy jako Městskou poštu? Přežije pokusy rodiny dříve vlastnící banku ho zabít? A aby toho nebylo málo, objevuje se jeho starý přítel…