Jack Cohen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jack Cohen
Narození 19. září 1933
Norwich
Úmrtí 6. května 2019 (ve věku 85 let)
Povolání biolog, spisovatel a autor sci-fi
Alma mater Birminghamská univerzita
Ocenění Fellow of the Royal Society of Biology
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jack Cohen (19. září 1933, Norwich6. května 2019) byl anglický biolog, vyučující na univerzitě ve Warwicku. Pracoval především jako konzultant pro scifi autory (jak televizní, tak literární), radil převážně v oblasti mimozemského života.

Spolupracoval například s Anne McCaffrey na cyklu Drakeni z Pernu, na cyklu Legacy of Heorot, na seriálu Akta X (kde byl parodován v postavě spisovatele Jose Chunga) a s Terrym Pratchettem a matematikem Ianem Stewartem na cyklu knih Věda na Zeměploše. S již uváděným Ianem Stewartem dále spolupracoval na několika populárněvědeckých knihách z oblasti gnozeologie a filozofie vědy (série Věda na Zeměploše patří do stejného oboru).

Jedním z jeho žáků je biolog Paul Nurse, který získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství v roce 2001 za objevy klíčových regulátorů buněčného cyklu. V roce 1999 jeho a Iana Stewarta Terry Pratchett jmenoval "čestnými mágy Neviditelné univerzity", ceremoniál se konal na Univerzitě ve Warwicku.

Vydal mnoho odborných i populárněvědeckých prací, několik scifi knih (často spolupracoval s Ianem Stewartem), nicméně v češtině vyšly pouze knihy, na nichž spolupracovali s Terrym Pratchettem, totiž knihy Věda na Zeměploše a Koule – Věda na Zeměploše.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jack Cohen (scientist) na anglické Wikipedii.