Portál:Čaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Grüner Tee Gunpowder.jpg

Čaj
(z výslovnosti čínského 茶 – čcha v mandarínském a kantonském dialektu; v dialektu min významného přístavu Sia-men čteno te – odtud pojmenování v některých jiných jazycích)

je kulturní nápoj, připravovaný obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Pro samotné lítsky se také užívá název čaj. Označení čaj se běžně užívá i pro jiné nálevy a odvary různých rostlin (například tzv. bylinné čaje nebo šípkový čaj).

Čaj temperuje ducha a harmonizuje mysl, rozptýlí únavu a zmírňuje únavu, probuduje myšlení a zabraňuje ospalosti, osvěžuje nebo osvěžuje tělo a vyčistí vnímavé schopnosti.
— Lu Yu

Víte, že ...

  • ... zvyk pít čaj o páté vznikl ve Francii?
  • ... černý čaj si udrží svou vůni několik let?
  • ... oficiální název Srí Lanky byl do roku 1972 Ceylon; odkud pochází ceylonský čaj?
  • ... první čajovna se na českém území objevila už v roce 1908?
  • ... zelený čaj se pije už téměř 5 000 let?

Čaj týdne

Bai Mudan.jpg

Pai Mu Tan (Bai Mudan, 白牡丹) je druh bílého čaje pocházející z čínské provincie Fu-ťien. Název znamená Bílá pivoňka a je inspirován legendou o víle stejného jména. První zmínka o této odrůdě pochází z roku 1922. Čaj se sklízí na počátku jara, pochází z tipsů s dvěma horními mladými lístky, pokrytými jemným bílým chmýřím. Ty se suší na slunci, přičemž se nesvinují, takže nedochází k fermentaci. Čaj se zalévá nepříliš tvrdou vodou o teplotě okolo 80 °C, mohou se připravit nejméně tři nálevy. Tekutina má světle jantarovou barvu a nasládlou, lehce květinovou až oříškovou chuť, vzhledem k nízkému obsahu kofeinu se hodí k celodennímu pití.


Kategorie

Pomozte nám

  • Bylo by velmi krásné, kdybyste pomohli se psaním, vylepšováním a kategorizací článků.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čaj}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud narazíte na pahýl o čaji, vložte na jeho konec prosím šablonu {{Pahýl}}
O tento portál se stará Adámoz

Příbuzné portály

Foto týdne

Misty Tea Plantations - Munnar.jpg
Čajová plantáž v Munnaru

Žádáte o doplnění


Chybí vám zde nějaký článek, chtěli byste se o nějakém tématu dozvědět více?


Doplnit pahýl:


Vytvořit články:

Obrázek

Japan tea ceremony 1165.jpg
Čajový obřad v Japonsku

Zajímavé odkazy