Charles Grey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Grey
Grey2.JPG

Premiér Spojeného království
Ve funkci:
22. listopad 1830 – 16. červenec 1834
Panovník Vilém IV. Britský
Předchůdce Arthur Wellesley
Nástupce William Lamb
Stranická příslušnost
Členství Whigové

Narození 13. březen 1764
Fallodon, Northumberland
Úmrtí 17. červenec 1845
Howick, Northumberland
Choť Mary Grey, Countess Grey
Partner(ka) Georgiana Cavendishová
Rodiče Charles Grey, 1st Earl Grey
Děti Eliza Courtney
Louisa Elizabeth Grey
Henry George Grey, 3. hrabě Grey
Frederick Grey
Charles Grey
Příbuzní Sir George Grey, 1st Baronet (sourozenec)
Charles Ellice (vnuk)
Alma mater Trinity College, Cambridge
Profese politik
Podpis Charles Grey, podpis
Commons Kategorie Charles Grey, 2nd Earl Grey
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Grey, 2. hrabě Grey (13. březen 176417. červenec 1845), známý jako vikomt Howick, byl britský státník a premiér. Jako člen strany Whigů byl iniciátorem důležitých reforem britské vlády a byl jedním z architektů reformního zákona z roku 1832. Jeho jméno je spojeno i s aromatickou značkou čajeEarl Grey.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny dlouhodobě usídlené v Howick Hall v Northumbrii. Byl druhým nejstarším synem generála Charlese Greye a jeho ženy Elizabeth. Studoval na Eton College a později na Trinity College v Cambridge. V Cambridge studoval latinu, anglickou kompozici a řečnictví, což z něho později učinilo jednoho z nejschopnějších parlamentních řečníků.

Roku 1786 byl zvolen poslancem Dolní sněmovny. Stal se součástí skupiny Whigů, jako byl Charles James Fox a Sheridan, soustředěné kolem prince z Walesu a brzy se stal vůdcem této politické strany. Byl výrazným zastáncem emancipace katolíků a volební reformy.

Roku 1806 se stal členem koaliční vlády jako ministr námořnictva. Po Foxově smrti převzal funkci ministra zahraničí i předsedy strany Whigů. Vláda padla následující rok a po krátkém čase kdy byl členem dolní komory, vstoupil do Sněmovny lordů kde nahradil svého otce jako hrabě Grey. V následujících 23 letech setrval v opozici.

Volební reforma[editovat | editovat zdroj]

Roku 1830 se Whigové dostali k moci a Grey se stal předsedou vlády. V době kdy byl premiérem, zasadil se o přijetí zákona reformujícího volební obvody, který změnil strukturu dolní komory parlamentu, a roku 1833 byl v rámci Britského impéria realizován zákaz otroctví. V následujících letech ale došlo v jeho názorech k posunu směrem ke konzervatismu a byl opatrný v prosazování dalších reforem. Roku 1834 odešel z politiky a jeho nástupcem ve funkci premiéra se stal William Lamb.

Grey se vrátil do Howicku, ale politický vývoj stále sledoval. S postupujícím časem se vyjadřoval k vládě stále kritičtěji a to především proti narůstající závislosti vlády na radikálech. V jeho názorech se stále více projevoval konzervatismus, jaký vyjádřil na svém posledním veřejném vystoupení v září 1834 – uvedl, že účelem volební reformy byla ochrana a posílení konstitucionálního řádu, který měl být akceptovatelný pro většinu společnosti, zvláště pak pro střední společenskou třídu, které tato reforma přinesla největší užitek.

Pozdní období[editovat | editovat zdroj]

Grey strávil poslední léta svého života v ústraní v Howicku se svými knihami, rodinou a psy. V posledních letech byl jeho zdravotní stav chatrný a 17. července 1845 zemřel. Byl pohřben na místním hřbitově.

Značka čaje Earl Grey tea, čaj obsahující aromatickou bergamotovou silici, je pojmenována na jeho počest.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Grey, 2nd Earl Grey na anglické Wikipedii.