Gordon Brown

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Rt Hon Gordon Brown
Gordon Brown official.jpg
Premiér Spojeného království 
Ve funkci:
27. červen 2007 – 11. květen 2010
PanovníkAlžběta II.
PředchůdceTony Blair
NástupceDavid Cameron
Člen parlamentu
Předchůdcenově zřízený obvod
Volební obvodKirkcaldy a Cowdenbeath
Většina18 216 (43,6 %)
Stranická příslušnost
ČlenstvíLabouristé

Narození20. února 1951 (70 let)
Skotsko Giffnock, Skotsko
NárodnostSkotové
ChoťSarah Macaulay
PříbuzníAndrew Brown (sourozenec)
SídloDowning Street 10
Alma materUniversity of Edinburgh
Profesehistorik, žurnalista
Náboženstvískotský presbyterián
Oceněníčestný společník Edinburské královské společnosti
CommonsGordon Brown
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Gordon Brown (* 20. února, 1951 Giffnock) je britský politik. Byl předsedou labouristické strany (od 24. června 2007 do 11. května 2010) a předsedou vlády (od 27. června 2007 do 11. května 2010). Předtím v letech 1997–2007 zastával funkci ministra financí.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Už v 16 letech byl přijat na Edinburskou univerzitu, kde v roce 1972 ukončil magisterská studia, v roce 1982 potom dosáhl doktorátu (PhD.). V letech 19721975 byl rektorem Edinburské univerzity, zvolen byl ještě jako student. Při školním ragbyovém zápase utrpěl poranění hlavy, v důsledku kterého je slepý na levé oko.

Veřejná činnost[editovat | editovat zdroj]

V opozici[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byl zvolen do parlamentu v roce 1983. 80. letech byl postupně mluvčím opozice pro průmysl a obchod, stínovým ministrem průmyslu a obchodu a v roce 1992 se stal stínovým ministrem financí. Po smrti předsedy labouristické strany Johna Smitha v květnu 1994 byl jedním z hlavních kandidátů na jeho nástupce. Zvolen však byl Tony Blair, který Brownovi přenechal oblast ekonomické politiky.

Kancléř pokladu[editovat | editovat zdroj]

Po vítězství labouristů ve volbách v roce 1997 se stal v kabinetu Tonyho Blaira kancléřem pokladu (tradiční označení britského ministra financí). Úřad zastával nepřetržitě přes deset let, nejdéle v moderních dějinách ministerstva. Mezi jeho nejvýznamnější kroky v úřadě patřilo posílení postavení Bank of England, snížení daní z příjmů, prosazoval úspory ve vládních výdajích, prodal část zlatých zásob, odepsal část dluhů zemí Třetího světa. Ekonomický růst byl za jeho úřadování vyšší než průměr Eurozóny, naopak nezaměstnanost byla nižší. V Blairově vládě patřil mezi hlavní odpůrce přijetí Eura. Spekulace vyvolávaly proměny jeho vztahu s premiérem, který dlouho otálel se svým odchodem z funkce. Po léta byl považován za Blairova nejpravděpodobnějšího nástupce.

Předseda vlády[editovat | editovat zdroj]

Gordon Brown s americkým prezidentem George W. Bushem, Camp David, červenec 2007

Mezi jeho hlavní cíle v době nástupu do funkce 27. června 2007 opatření proti korupci, konstituční reforma (vyjasnění práv a povinností britských občanů), řešení bytové otázky a zdravotnictví.

V zahraniční politice prosazuje postupné stahování britských vojsk z Iráku, vztahy s USA zůstávají nadále těsné, nikoliv však tak vřelé jako za vlád Tonyho Blaira. V současné době po sérii neúspěchů ve volbách čelí silné kritice od členů své strany.

3. října 2008 ohlásil rozsáhlé změny ve složení vlády. Povolal z Bruselu evropského komisaře pro obchod Petera Mandelsona. Dosavadní ministr podnikání John Hutton se stal ministrem obrany, kde nahradil Dese Browna, a šéf labouristických poslanců v Dolní sněmovně Geoff Hoon se stal novým ministrem dopravy namísto Ruth Kellyové. Do vlády se vrátila i bývalá ministryně zahraničí Margaret Beckettová, která se stala ministryní bytové výstavby.[1] Brown také vytvořil nové ministerstvo pro energetiku a změnu klimatu, které vedl Ed Miliband[2], Brownův pozdější nástupce ve vedení Labouristické strany.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 se oženil se Sarah Macaulayovou. Mají spolu dva syny.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Byl kritizován za napojení svého bratra na lobbisty atomového energetického průmyslu. Rozruch vyvolalo také jeho pozvání pro bývalou premiérku Margaret Thatcherovou do Downing Street a také fakt, že nenechal své předsednictví potvrdit v mimořádných volbách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gordon Brown na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Správce pokladu
Předchůdce:
Kenneth Clarke
19972007
Gordon Brown
Nástupce:
Alistair Darling