Robert Cecil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o britském premiérovi. O prvním prezidentovi Společnosti národů pojednává článek Robert Cecil (diplomat).
Robert Cecil, 3. markýz ze Salisbury
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
23. červen 1885 – 28. leden 1886
PanovníkViktorie
PředchůdceWilliam Gladstone
NástupceWilliam Gladstone
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
25. červenec 1886 – 11. srpen 1892
PanovníkViktorie
PředchůdceWilliam Gladstone
NástupceWilliam Gladstone
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
25. červen 1895 – 11. červenec 1902
PanovníkViktorie
Eduard VII.
PředchůdceArchibald Primrose
NástupceArthur Balfour
Stranická příslušnost
ČlenstvíKonzervativní strana

Narození3. únor 1830
Hatfield, Hertfordshire
Úmrtí22. srpen 1903
Hatfield, Hertfordshire
Místo pohřbeníParish Church of St Etheldreda, Old Hatfield
ChoťGeorgina Gascoyne-Cecil (od 1857)
RodičeJames Gascoyne-Cecil, 2nd Marquess of Salisbury a Frances Gascoyne
DětiHugh Cecil
Robert Cecil
Lord William Cecil
James Gascoyne-Cecil
Maud Palmerová
Gwendolen Gascoyne-Cecil
Lady Fanny Cecil
Lord Edward Cecil
PříbuzníLord Eustace Cecil a Lady Blanche Gascoyne-Cecil[1] (sourozenci)
Alma materChrist Church, Oxford
Profesepolitik a diplomat
Náboženstvíanglikánství
Oceněníhonorary Fellow of the Royal College of Surgeons (1900)
Podvazkový řád
velkokříž Královského řádu Viktoriina
společník Královské společnosti
PodpisRobert Cecil, podpis
CommonsRobert Gascoyne-Cecil, 3rd Marquess of Salisbury
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Cecil, 3. markýz ze Salisbury (anglicky Robert Arthur Talbot Gascoyne-Cecil, 3rd Maruqess of Salisbury, 9th Viscount Cranborne, 9th Baron Cecil of Essendon) (3. únor 183022. srpen 1903) byl britský státník, člen Konzervativní strany, který po tři funkční období zastával funkci premiéra. Byl prvním britským předsedou vlády ve 20. století a posledním, který tuto funkci zastával po celé své funkční období jako člen Sněmovny lordů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Portrét 3. markýze ze Salisbury Národní portrétní galerie Londýn
Zámek Hatfield House, hlavní rodové sídlo

Pocházel ze starého šlechtického rodu Ceciků, narodil se jako mladší syn 2. markýze ze Salisbury. Studoval na Eton College a později na Christ Church v Oxfordu. Poslancem Dolní sněmovny byl zvolen jako člen Konzervativní strany za obvod Stamford v roce 1853. Jako mladší syn markýze užíval původně titul lorda (Lord Robert Cecil), po smrti staršího bratra jako otcův dědic užíval titul vikomt Cranborne. V roce 1866 vstoupil do vlády Edwarda Smith-Stanleye jako ministr pro Indii. Následující rok v souvislosti s přijetím zákona reformujícího volební právo odstoupil, protože s ním nesouhlasil. Po smrti svého otce roku 1868 zdědil jeho titul markýze ze Salisbury a stal se členem Sněmovny lordů. V letech 18681871 byl prezidentem společnosti Great Eastern Railway, která byla v době jeho nástupu do funkce ve ztrátě. Na konci jeho funkčního období byla společnost v takovém stavu, že mohla vyplatit malé dividendy.

Do vládní funkce ministra pro Indii se vrátil v kabinetu vedeném Benjaminem Disraelim roku 1874. Postupně si s Disraelim vybudoval dobrý vztah. Roku 1878 nahradil ve funkci ministra zahraničí Edwarda Stanleye a účastnil se Berlínského kongresu. Za aktivitu na tomto jednání mu byl udělen Podvazkový řád.

Po Disraeliho smrti roku 1881 zavládl v Konzervativní straně zmatek. Cecil se stal vůdcem konzervativců ve Sněmovně lordů, ale vůdce celé strany nebyl zpočátku oficiálně jmenován. Ze střetu mezi Cecilem a Staffordem Northcotem, vůdcem konzervativní skupiny v dolní komoře, vyšel jako vůdce konzervativců vítězně Cecil.

V letech 18851886 byl předsedou menšinové konzervativní vlády. Nebyl schopen získat většinovou podporu v dolní komoře, ale poté co se Liberální strana rozpadla na dvě části (důvodem byl odlišný názor na irskou samosprávu) sestavil většinovou vládu, jejímž premiérem byl v letech 18861902.

Roku 1889 předložila jeho vláda zákon, který zabezpečoval rozšíření královského námořnictva a vyčleněné prostředky dosahovaly výše 20 miliónů liber. Jednalo se o největší expanzi námořnictva v době míru. Mělo být postaveno 10 nových válečných lodí, 38 křižníků, 18 nových torpédových lodí a 4 nové ozbrojené čluny.

Velmi se zajímal o zahraniční politiku a mimo funkce premiéra zastával i pozici ministra zahraničí. V době kdy hájil zahraniční zájmy země, prosazoval izolacionistickou politiku (Splendid isolation), tedy nezasahování do evropských záležitostí. Mezi další důležité události doby kdy byl premiérem je možno zařadit rozdělení Afriky, jejímž vyvrcholením byla fašodská krize a druhá búrská válka.

11. července 1902 zasažen smrtí manželky rezignoval. Nástupcem se stal jeho synovec Arthur Balfour. Robert Cecil zemřel 22. srpna následujícího roku.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1857 se oženil s Georginou Alderson (1827–1899), která byla dcerou soudce a statkáře Sira Edwarda Aldersona, nepatřila ale k nejvyšší šlechtě a rodina Cecilů se sňatkem nesouhlasila. Georgina se později stala nositelkou Řádu indické koruny. Z jejich manželství se narodilo osm dětí, všichni synové dosáhli vysokého postavení, nejznámějším z nich byl Edgar Robert Cecil (1864–1958), dlouholetý prezident Společnosti národů a nositel Nobelovy ceny míru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Cecil, 3rd Marquess of Salisbury na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]