John Stuart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Stuart
John Stuart, Earl of Bute.jpg

Premiér Velké Británie
Ve funkci:
26. květen 1762 – 8. duben 1763
Panovník Jiří III.
Předchůdce Thomas Pelham-Holles
Nástupce George Grenville
Stranická příslušnost
Členství Toryové

Narození 25. květen 1713
Edinburgh
Úmrtí 10. březen 1792
Londýn
Místo pohřbení Rothesay
Choť Mary Stuartová
Rodiče James Stuart
Děti John Stuart
James Stuart-Wortley-Mackenzie
Charles Stuart
William Stuart
Louisa Stuart
Frederick Stuart
Příbuzní James Stuart-Mackenzie (sourozenec)
John Stuart, Lord Mount Stuart, Lord Evelyn Stuart, Lord William Stuart, Lord Dudley Stuart, Charlotte Stuart a Lord Henry Stuart (vnuci)
Alma mater Leidenská univerzita, Nizozemsko
Profese botanik a politik
Commons Kategorie John Stuart, 3rd Earl of Bute
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Stuart, 3. hrabě z Bute (25. květen 171310. březen 1792), také označovaný jako lord Mount Stuart, byl skotský šlechtic, který krátkou dobu zastával funkci britského premiéra v době panování Jiřího III. Byl prvním předsedou vlády pocházejícím ze Skotska.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Stuart zdědil po smrti svého otce, Jamese Stuarta, 2. hraběte z Bute, jeho hraběcí titul. V letech 17201728 studoval na Eton College a v období 17281732 na Leidenské univerzitě v Nizozemsku, kde absolvoval v oboru občanského a veřejného práva. 24. srpna 1736 se oženil s Mary Wortley Monatguovou, která dostala jako věno panství její rodiny.

Vlivem svého strýce byl Stuart zvolen roku 1737 jako skotský člen Sněmovny lordů. V parlamentu nevyvíjel zvláštní aktivitu a tak roku 1741 nebyl pro další období zvolen. Několik dalších let strávil řízením svých panství ve Skotsku.

V období vzpoury jakobitů roku 1745 se Stuart přestěhoval do Londýna a o dva roky později se zde setkal s princem Frederikem, nejstarším synem Jiřího II. a stal se jeho blízkým spojencem. Po Frederikově smrti se stal hlavním učitelem jeho syna Jiřího a přítelem jeho vdovy Augusty.

Premiér[editovat | editovat zdroj]

Vlivem blízkého vztahu s Jiřím III. po jeho nástupu na trůn roku 1760 Stuartův vliv v politice zesílil. Roku 1760 byl znovu zvolen jako zástupce Skotska v parlamentu a de facto byl jmenován premiérem, čímž ukončil dominanci Whigů na britské politické scéně i sedmiletou válku. Jiří ho ale začal přehlížet a odklonil se od něho po veřejné kritice svého projevu, jejímž autorem byl Stuart. Stuart z funkce premiéra odstoupil krátce nato, i když pozici zástupce Skotska v horní komoře parlamentu si podržel až do roku 1780.

Pozdní období[editovat | editovat zdroj]

Zbytek svého života strávil na svém panství v Hampshire, kde trávil čas studiem botaniky a stal se podporovatelem literatury a umění. Finančně podporoval i skotské univerzity. Vrcholem jeho botanického studia je kniha Botanické tabulky britských rostlin publikovaná roku 1785. Zemřel 10. března 1792 ve svém domě na Grosvenor Square v Londýně a byl pohřben na ostrově Bute.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Stuart, 3rd Earl of Bute na anglické Wikipedii.