John Stuart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Stuart
Premiér Velké Británie
Ve funkci:
26. květen 1762 – 8. duben 1763
PanovníkJiří III.
PředchůdceThomas Pelham-Holles
NástupceGeorge Grenville
Stranická příslušnost
ČlenstvíToryové

Narození25. květen 1713
Edinburgh
Úmrtí10. březen 1792
Londýn
Místo pohřbeníRothesay
ChoťMary Stuartová (od 1736)
RodičeJames Stuart a Lady Anne Campbell
DětiJohn Stuart
James Stuart-Wortley-Mackenzie
Charles Stuart
William Stuart
Louisa Stuart
Frederick Stuart
Lady Mary Stuart
Anne Stuart
Jane Stuart
Lady Caroline Stuart
Lady Augusta Corbett
PříbuzníJames Stuart-Mackenzie[1] a Lady Anne Stuart[1] (sourozenci)
John Stuart, Lord Mount Stuart[1], Lord Evelyn Stuart, Lord William Stuart[2], Dudley Stuart[1], Lord Henry Stuart, Charlotte Stuart[2], Lord Charles Stuart[2], George Stuart[2] a Frances Stuart[2] (vnoučata)
Alma materLeidenská univerzita, Nizozemsko
Profesebotanik, politik a sběratel umění
NáboženstvíSkotská episkopální církev
OceněníPodvazkový řád
CommonsJohn Stuart, 3rd Earl of Bute
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Stuart, 3. hrabě z Bute (25. květen 171310. březen 1792), také označovaný jako lord Mount Stuart, byl skotský šlechtic, který krátkou dobu zastával funkci britského premiéra v době panování Jiřího III. Byl prvním předsedou vlády pocházejícím ze Skotska.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Stuart zdědil po smrti svého otce, Jamese Stuarta, 2. hraběte z Bute, jeho hraběcí titul. V letech 17201728 studoval na Eton College a v období 17281732 na Leidenské univerzitě v Nizozemsku, kde absolvoval v oboru občanského a veřejného práva. 24. srpna 1736 se oženil s Mary Wortley Monatguovou, která dostala jako věno panství její rodiny.

Vlivem svého strýce byl Stuart zvolen roku 1737 jako skotský člen Sněmovny lordů. V parlamentu nevyvíjel zvláštní aktivitu a tak roku 1741 nebyl pro další období zvolen. Několik dalších let strávil řízením svých panství ve Skotsku.

V období vzpoury jakobitů roku 1745 se Stuart přestěhoval do Londýna a o dva roky později se zde setkal s princem Frederikem, nejstarším synem Jiřího II. a stal se jeho blízkým spojencem. Po Frederikově smrti se stal hlavním učitelem jeho syna Jiřího a přítelem jeho vdovy Augusty.

Premiér[editovat | editovat zdroj]

Vlivem blízkého vztahu s Jiřím III. po jeho nástupu na trůn roku 1760 Stuartův vliv v politice zesílil. Roku 1760 byl znovu zvolen jako zástupce Skotska v parlamentu a de facto byl jmenován premiérem, čímž ukončil dominanci Whigů na britské politické scéně i sedmiletou válku. Jiří ho ale začal přehlížet a odklonil se od něho po veřejné kritice svého projevu, jejímž autorem byl Stuart. Stuart z funkce premiéra odstoupil krátce nato, i když pozici zástupce Skotska v horní komoře parlamentu si podržel až do roku 1780.

Pozdní období[editovat | editovat zdroj]

Zbytek svého života strávil na svém panství v Hampshire, kde trávil čas studiem botaniky a stal se podporovatelem literatury a umění. Finančně podporoval i skotské univerzity. Vrcholem jeho botanického studia je kniha Botanické tabulky britských rostlin publikovaná roku 1785. Zemřel 10. března 1792 ve svém domě na Grosvenor Square v Londýně a byl pohřben na ostrově Bute.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Stuart, 3rd Earl of Bute na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Kindred Britain.
  2. a b c d e Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]