Archibald Primrose

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Archibald Primrose
Archibald Primrose
Archibald Primrose

Ve funkci:
5. březen 1894 – 22. červen 1895
Panovník Viktorie
Předchůdce William Gladstone
Nástupce Robert Cecil

Stranická příslušnost
Členství Liberální strana

Narození 7. květen 1847
Londýn
Úmrtí 21. květen 1929
Epsom, Sorey
Děti Sybil Grant, Harry Primrose a Neil Primrose
Vzdělání Christ Church, Oxford
Podpis Archibald Primrose, podpis
Commons Kategorie Archibald Primrose, 5th Earl of Rosebery

Archibald Primrose, 5. hrabě z Rosebery, (7. květen 184721. květen 1929) byl britský státník, člen Liberální strany a premiér.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn Archibalda Primrose, lorda Dalmenyho, který byl poslancem a zastával i funkci ministra námořnictva ve vládě Williama Lamba. Po smrti svého otce roku 1851 byl titulován jako lord Dalmeny. Studoval na Eton College a poté na Christ Church v Oxfordu.

Po smrti svého dědečka roku 1868 po něm zdědil titul hraběte z Rosebery, který ho ale neopravňoval k členství ve Sněmovně lordů, protože se jednalo o skotský šlechtický titul. Skotsko bylo v parlamentu reprezentováno 16 členy, kteří byli voleni na každé funkční období parlamentu. Nicméně jeho dědovi byl roku 1828 udělen titul baron z Rosebery, který byl součástí šlechty britské a tudíž zahrnoval i právo účasti v horní komoře parlamentu.

Roku 1878 se oženil s Hannah, jedinou dcerou židovského bankéře Mayera Rothschilda, nejbohatší dědičkou v Anglii. Její otec zemřel roku 1874 a ona tak po něm zdědila obrovské bohatství.

Benjamin Disraeli ho lákal do Konzervativní strany, ale úspěšnější byl vůdce Liberální strany William Gladstone. Pomáhal mu prosadit návrh zákona, kterým měla být vytvořena irská samospráva a autonomie, ve Sněmovně lordů, ale neuspěl a zákon byl horní komorou vetován.

Stal se vůdcem frakce liberálů a v Gladstoneho třetí a čtvrté vládě zastával funkci ministra zahraničí. Poté co se roku 1894 Gladstone stáhl z politiky, stal se jeho nástupcem ve funkci premiéra. Jeho působení na této pozici bylo spíše neúspěšné. Zatímco jeho návrhy v zahraniční politice byly blokovány levicovým křídlem liberálů, návrhy na změny v domácí politice byly zastaveny v horní komoře parlamentu. I v jeho vlastní vládě panovaly rozpory, Primrose ztratil zájem o prosazování svých politických záměrů proti dalším premiérům Asquitovi a Bannermanovi.

Roku 1895 předložila vláda do parlamentu návrh zákona požadující navýšení rozpočtu vlády. Ten byl jen malým počtem hlasů odmítnut. Primrose poté všechny překvapil tím, že označil hlasování o tomto zákonu jako vyjádření nedůvěry vládě a kabinet rozpustil. Jeho nástupcem ve funkci předsedy vlády se stal Robert Cecil.

Na funkci vůdce liberálů rezignoval v říjnu 1896. Poté se oddělil z hlavního křídla strany a stal se jejím důrazným kritikem. Zemřel 21. května 1929 a hodnota jeho dědictví dosahovala výše 1,5 miliónu liber a byl tak nejbohatším britským premiérem.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archibald Philip Primrose, 5th Earl of Rosebery na anglické Wikipedii.