Archibald Primrose

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archibald Primrose

Premiér Spojeného království
Ve funkci:
5. března 1894 – 22. června 1895
Panovník Viktorie
Předchůdce William Gladstone
Nástupce Robert Cecil
Stranická příslušnost
Členství Liberální strana

Narození 7. května 1847
Londýn
Úmrtí 21. května 1929
Epsom, Surrey
Choť Hannah Primrose, Countess of Rosebery (od 1878)
Rodiče Archibald Primrose, Lord Dalmeny
Děti Sybil Grant
Harry Primrose
Neil Primrose
Alma mater Christ Church, Oxford
Profese politik a diplomat
Ocenění Královský Viktoriin řetěz (1917)
člen Královské společnosti
Fellow of the British Academy
Podpis Archibald Primrose, podpis
Commons Kategorie Archibald Primrose, 5th Earl of Rosebery
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archibald Primrose, 5. hrabě z Rosebery (7. května 1847, Londýn21. května 1929, Epsom, Surrey), byl britský státník, člen Liberální strany a premiér.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn Archibalda Primrose, lorda Dalmenyho, který byl poslancem a zastával i funkci ministra námořnictva ve vládě Williama Lamba. Po smrti svého otce roku 1851 byl titulován jako lord Dalmeny. Studoval na Eton College a poté na Christ Church v Oxfordu.

Po smrti svého dědečka roku 1868 po něm zdědil titul hraběte z Rosebery, který ho ale neopravňoval k členství ve Sněmovně lordů, protože se jednalo o skotský šlechtický titul. Skotsko bylo v parlamentu reprezentováno 16 členy, kteří byli voleni na každé funkční období parlamentu. Nicméně jeho dědovi byl roku 1828 udělen titul baron z Rosebery, který byl součástí šlechty britské a tudíž zahrnoval i právo účasti v horní komoře parlamentu.

Roku 1878 se oženil s Hannah, jedinou dcerou židovského bankéře Mayera Rothschilda, nejbohatší dědičkou v Anglii. Její otec zemřel roku 1874 a ona tak po něm zdědila obrovské bohatství.

Benjamin Disraeli ho lákal do Konzervativní strany, ale úspěšnější byl vůdce Liberální strany William Gladstone. Pomáhal mu prosadit návrh zákona, kterým měla být vytvořena irská samospráva a autonomie, ve Sněmovně lordů, ale neuspěl a zákon byl horní komorou vetován.

Stal se vůdcem frakce liberálů a v Gladstoneho třetí a čtvrté vládě zastával funkci ministra zahraničí. Poté co se roku 1894 Gladstone stáhl z politiky, stal se jeho nástupcem ve funkci premiéra. Jeho působení na této pozici bylo spíše neúspěšné. Zatímco jeho návrhy v zahraniční politice byly blokovány levicovým křídlem liberálů, návrhy na změny v domácí politice byly zastaveny v horní komoře parlamentu. I v jeho vlastní vládě panovaly rozpory, Primrose ztratil zájem o prosazování svých politických záměrů proti dalším premiérům Asquitovi a Bannermanovi.

Roku 1895 předložila vláda do parlamentu návrh zákona požadující navýšení rozpočtu vlády. Ten byl jen malým počtem hlasů odmítnut. Primrose poté všechny překvapil tím, že označil hlasování o tomto zákonu jako vyjádření nedůvěry vládě a kabinet rozpustil. Jeho nástupcem ve funkci předsedy vlády se stal Robert Cecil.

Na funkci vůdce liberálů rezignoval v říjnu 1896. Poté se oddělil z hlavního křídla strany a stal se jejím důrazným kritikem. Zemřel 21. května 1929. Hodnota jeho dědictví dosahovala výše 1,5 miliónu liber, byl tak nejbohatším britským premiérem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archibald Philip Primrose, 5th Earl of Rosebery na anglické Wikipedii.