Henry Pelham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry Pelham

Premiér Velké Británie
Ve funkci:
27. srpen 1743 – 6. březen 1754
Panovník Jiří II.
Předchůdce Spencer Compton
Nástupce Thomas Pelham-Holles
Stranická příslušnost
Členství nestraník (Whigové)

Narození 25. září 1694
Laughton, Sussex
Úmrtí 6. březen 1754
Londýn
Rodiče Thomas Pelham
Alma mater Hertford College, Oxford
Profese politik
Ocenění člen Královské společnosti
Commons Kategorie Henry Pelham
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Pelham (25. září 16946. březen 1754) byl britský státník a premiér od 27. srpna 1743 až do své smrti. Byl mladším bratrem Thomase Pelhhama-Hollese, který nastoupil do funkce předsedy britské vlády po něm.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Pelham byl mladším synem Thomase Pelhama, 1. barona z Pelhamu a jeho ženy Grace Hollesové. Vzdělání absolvoval ve Westminsteru a na Hertford College v Oxfordu. Jako dobrovolník se účastnil roku 1715 bitvy u Prestonu. Poté strávil nějaký čas na kontinentu a roku 1717 se stal poslancem parlamentu za Seaford v hrabství Sussex.

Pelham se roku 1726 oženil s Kateřinou Mannersovou, dcerou Johna Mannerse, 2. vévody z Rutlandu.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

S pomocí styků vlivné rodiny a na doporučení Roberta Walpoleho byl roku 1721 jmenován do funkce člena rady ministra financí (Lord of the Treasury). Roku 1724 se stal ministrem války a roku 1730 přešel na mnohem lukrativnější pozici pokladníka ozbrojených sil.

Zviditelnil se podporou Roberta Walpoleho v době kdy probíhala debata o spotřební dani. On, jeho bratr a Walpole se často scházeli v Houghton Hall v Norfolku, kde vytvářeli základní obrysy politiky země.

Předseda vlády[editovat | editovat zdroj]

Roku 1742 se koalice stran dohodla na sestavení vlády, v jejímž čele stál Pelham jako premiér a od následujícího roku i jako ministr financí a předsedající Dolní sněmovny. První rok byla reálná moc soustředěna v rukách Johna Carterera. Následující rok byl Carterer nucen opustit vládu a Pelham se stal její vůdčí postavou i fakticky. Jeho spojencem ve vládě se stal jeho bratr Thomas. Mezi oběma však čas od času docházelo ke sporům.

Pelham byl přívržencem míru, ale byl nucen dále pokračovat ve válce o rakouské dědictví. Roku 1749 byl přijat zákon o reorganizaci královského námořnictva.

Na základě rozhodnutí z 20. března 1751 se Británie rozhodla přijmout Gregoriánský kalendář s počátkem roku 1. ledna a jeho platnost byla akceptována od následujícího roku. Jedním z posledních zákonů přijatých za Pelhama byl zákon ustanovující minimální věk pro vstup do manželství. Po jeho smrti převzal úřad premiéra jeho bratr Thomas.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Pelham na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]