Charles Watson-Wentworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Watson-Wentworth
Premiér Velké Británie
Ve funkci:
13. červenec 1765 – 30. červenec 1766
PanovníkJiří III.
PředchůdceGeorge Grenville
NástupceWilliam Pitt
Premiér Velké Británie
Ve funkci:
27. březen 1782 – 1. červenec 1782
PanovníkJiří III.
PředchůdceFrederick North
NástupceWilliam Petty
Stranická příslušnost
ČlenstvíWhigové

Narození13. květen 1730
Rotherham, South Yorkshire
Úmrtí1. červenec 1782
Londýn
Příčina úmrtíchřipka
Místo pohřbeníYorská katedrála
ChoťMary Watson Wentworth, Marchioness of Rockingham (od 1752)
RodičeThomas Watson-Wentworth, 1st Marquess of Rockingham a Lady Mary Finch
PříbuzníLady Ann Watson-Wentworth[1] a Lady Mary Watson-Wentworth[1] (sourozenci)
Alma materSt John's College, Cambridge
Profesepolitik a duchovní
OceněníPodvazkový řád
CommonsCharles Watson-Wentworth, 2nd Marquess of Rockingham
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Watson-Wentworth, 2. markýz z Rockinghamu (13. květen 17301. červenec 1782) byl britský státník, člen strany Whigů, známý jako politik, který ve dvou obdobích zastával funkci britského premiéra. V době, kdy se aktivně zapojil do politiky, zastával pouze dvě významné pozice (premiér a předsedající Dolní sněmovny), ale byl velmi vlivným politikem.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Watson se narodil 13. května 1730 v Rotherhamu v South Yorkshire a byl dědicem Thomase Wentwortha, 1. hraběte ze Staffordu. Studoval na Westminsterské škole a roku 1746 se přestěhoval do Carlisle, kde se připojil k princi Williamovi, mladšímu synovi Jiřího II. O čtyři roky později byl jmenován hrabětem z Maltonu a krátce nato zdědil i titul hraběte po svém otci.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Následující rok se stal členem Sněmovny lordů a roku 1751 se stal správcem královské domácnosti u Jiřího II. Byl povýšen do rytířského stavu a roku 1761 mu byl udělen podvazkový řád. Roku 1762 pověřil Jiří III. svého učitele Johna Stuarta funkcí premiéra. O několik měsíců později se proti němu v parlamentu zvedla opozice vedená předchozím premiérem Pelham-Hollesem, ke které se připojil i Watson, a která dosáhla Stuartovo odvolání. V následujících letech se stal Watson vůdcem Pelhamových spojenců.

Neoblíbenost dalšího premiéra Grenvilleho u krále a jeho neschopnost získat parlamentní většinu vedla roku 1765 k jeho odvolání a po jednáních byl Watson pověřen sestavením vlády. Ten jmenoval své spojence Conwaye a Fotzroye správci severní a jižní části země. Jeho soukromým tajemníkem se stal Edmund Burke, irský státník a filozof. Ten se stal Watsonovým přítelem, politickým spojencem a rádcem. Nicméně vnitřní rozpory ve vládě vedly k Watsonově rezignaci a jmenování Williama Pitta premiérem.

Následujících šestnáct let strávil Watson v opozici. Byl silným podporovatelem ústavních práv kolonistů a podporoval nárok Amerických kolonií na nezávislost. Roku 1782 byl podruhé jmenován do funkce premiéra a v této pozici podporoval ukončení americké války za nezávislost a uznal samostatnost Spojených států amerických. Období této vlády však po čtrnácti týdnech ukončila jeho smrt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Watson-Wentworth, 2nd Marquess of Rockingham na anglické Wikipedii.

  1. a b Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]