St John's College (Cambridge)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
St John’s College
Logo univerzity
Logo
Datum založení1511
Další informace
Zeměpisné souřadnice
www.joh.cam.ac.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní brána koleje St John's s erby zakladatelů koleje. Brána pochází z roku 1516.

St John's College je jedna z kolejí univerzity v Cambridge. Plný formální název zní "The Master, Fellows and Scholars of the College of St John the Evangelist in the University of Cambridge". Kolej byla založena v roce 1511 zakládající listinou z 9. dubna. Zřídit ji nechala Markéta Beaufortová, babička krále Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců. Mezi absolventy školy patří devět nositelů Nobelovy ceny, šest ministerských předsedů, tři arcibiskupové, dva princové a jeden svatý (mučedník Richard Gwyn). Mezi cíle školy patří podpora vzdělání, náboženství, vzdělávání a výzkum.

St John's College je proslulá hudebním sborem, účastí svých studentů na široké škále meziuniverzitních sportovních soutěží a květnovým plesem. V roce 2011 škola oslavila své pětisté výročí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolej byla založena v Cambridge na místě, kde dříve (ve 13. stol.) stávala nemocnice svatého Jana, a to na popud Jana Fishera, biskupa z Rochestru a kaplana lady Margaret. Lady Markéta však zemřela, aniž by se zmínila o založení St John’s ve své závěti. Byla to tedy především práce Fishera, který zaručil, že škola byla založena. Musel získat souhlas od krále Jindřicha VIII, od papeže prostřednictvím Polydora Vergila a od biskupa Ely, aby zrušil špitál a změnil ho na vysokou školu. Vysoká škola přijala jeho chartu 9. dubna 1511. Další komplikace nastaly při získávání peněz z pozůstalostí lady Markéty, aby se mohlo založení St John's College zaplatit. K tomu došlo až 22. října 1512, kdy se dostalo k soudu svědectví arcibiskupa z Canterbury. V listopadu 1512 Kancléřský soud dovolil vykonavatelům závěti Markéty Beaufortové, aby zaplatili založení školy z jejího odkazu.

Vysokoškolský život[editovat | editovat zdroj]

Budova St John's College zahrnuje kapli, sál, dvě knihovny, bar a společné prostory pro absolventy a studenty. K dispozici jsou také rozsáhlé zahrady, trávníky, sousední hřiště a půjčovna lodí. Vysoká škola udržuje rozsáhlou knihovnu, která doplňuje univerzitní knihovny. Vlastní také své pramice, které si mohou vypůjčit studenti, profesoři či zaměstnanci.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Každoročně vysoké školy udělují stipendia několika vysokoškolským studentům. Soutěž o tato stipendia je velmi tvrdá, vzhledem k tomu, že žádost mohou podat studenti z jakékoliv země – ne pouze členové školy.

Motto školy je „souvent me souvient“ , neboli „často si vzpomínám“, což bylo heslo Markéty Beaufortové.

Sportovní činnost[editovat | editovat zdroj]

St John's College má bohatou sportovní historii a těší se z mnoha úspěchů ve většině hlavních sportů, které nabízí Cambridge. The Boys Red, rugbyový club ze St John's College, vyhrál titul the Division One League devět let v řadě. O titul je připravili až Jesus v roce 2010-11. Je to jeden z nejúspěšnějších sportovních vysokoškolských týmů v historii Cambridge vůbec.

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Předsedové vlády Velké Británie[editovat | editovat zdroj]

Nositelé Nobelovy ceny[editovat | editovat zdroj]

Rok Jméno Oblast
1933 Paul Dirac (1902–1984) Fyzika
1947 Sir Edward Victor Appleton (1892–1965) Fyzika
1951 Sir John Cockcroft (1897–1967) Fyzika
1958 Frederick Sanger (1918–2013) Chemie
1962 Maurice Wilkins (1916–2004) Lékařství
1977 Sir Nevill Francis Mott (1905–1996) Fyzika
1979 Abdus Salam (1926–1996) Fyzika
1979 Allan McLeod Cormack (1924–1998) Lékařství
1980 Frederick Sanger (* 1918) Chemie
2007 Eric Maskin (* 1950) Ekonomika

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku St John's College (Cambridge) na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]