John Major

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Major
John Major 2014.jpg
Premiér Spojeného království 
Ve funkci:
28. listopadu 1990 – 2. května 1997
Panovník Alžběta II.
Předchůdce Margaret Thatcherová
Nástupce Tony Blair
Stranická příslušnost
Členství Konzervativní strana

Narození 29. března 1943 (76 let)
Carshalton, Surrey, Anglie
Choť Norma Majorová
Rodiče Tom Major-Ball
Příbuzní Terry Major-Ball (sourozenec)
Profese bankéř
Náboženství anglikán
Ocenění
KG, CH
Webová stránka www.johnmajorarchive.org.uk
Commons John Major
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir John Major, KG, CH, PC (* 29. března 1943 Londýn) je britský politik, v letech 19901997 vůdce konzervativní strany a předseda vlády Spojeného království.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v chudé rodině cirkusového herce. Ze školy odešel v 16 letech a živil se jako autobusový průvodčí. Dále pracoval jako úředník v pojišťovně a výrobce zahradních ozdob. Nějaký čas byl bez práce, od roku 1965 byl zaměstnán v Standard Chartered Bank, kde se mu podařilo vybudovat kariéru.

Veřejná činnost[editovat | editovat zdroj]

Od 60. let byl členem Konzervativní strany, do parlamentu byl poprvé zvolen v roce 1979. Ve vládách Margaret Thatcherové byl postupně náměstkem ministra financí, ministrem zahraničí a krátce i ministrem financí. Po sesazení Margaret Thatcherové z čela Konzervativní strany byl zvolen jejím předsedou a vzápětí se stal i premiérem.

Předseda vlády[editovat | editovat zdroj]

27. listopadu 1990 se stal vůdcem Konzervativní strany a o den později byl jmenován předsedou vlády. Jeho léta v úřadě byla poznamenána spory uvnitř vlastní strany, které se projevily například při schvalování Maastrichtské smlouvy.

Významným otřesem prošla Majorova vláda v důsledku Černé středy 16. září 1992, kdy byla v důsledku spekulací nucena stáhnout libru z Evropského měnového systému. Podpora premiéra u veřejnosti byla mizivá (volby z jara téhož roku vyhrál s těsnou většinou) a Major uvažoval o demisi. Po prohře v předsednických volbách Konzervativní strany a aférách svých ministrů prohrál v roce 1997 volby s nejhorším výsledkem od roku 1832 a novým předsedou vlády se stal Tony Blair.

Za Majorovy vlády došlo k válce v Perském zálivu, po jejím skončení se britské letectvo podílelo na ochraně bezletových zón nad jižním a severním Irákem. Zahájil také dialog mezi stranami konfliktu v Severním Irsku.

Po odchodu z premiérské funkce[editovat | editovat zdroj]

John Major se angažuje v kriketových organizacích. V roce 2005 obdržel, jako většina bývalých britských premiérů, Podvazkový řád spojený s povýšením do rytířského stavu.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 se oženil, s manželkou Normou mají syna a dceru. V 2002 vyšlo najevo, že v době svého předsednictví vlády udržoval několik let nemanželský milostný poměr.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Major na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]