John Major

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Major
Prime Minister John Major (cropped).jpg
Premiér Spojeného království 
Ve funkci:
28. listopadu 1990 – 2. května 1997
PanovníkAlžběta II.
PředchůdceMargaret Thatcherová
NástupceTony Blair
Stranická příslušnost
ČlenstvíKonzervativní strana

Narození29. března 1943 (78 let)
Carshalton, Surrey, Anglie
ChoťNorma Majorová
RodičeTom Major-Ball a Gwendolyn Minny Coates
PříbuzníTerry Major-Ball (sourozenec)
Profesebankéř
Náboženstvíanglikán
Ocenění
KG, CH
Webová stránkawww.johnmajorarchive.org.uk
CommonsJohn Major
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir John Major, KG, CH, PC (* 29. března 1943 Londýn) je britský politik, v letech 19901997 vůdce konzervativní strany a předseda vlády Spojeného království.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v chudé rodině cirkusového herce. Ze školy odešel v 16 letech a živil se jako autobusový průvodčí. Dále pracoval jako úředník v pojišťovně a výrobce zahradních ozdob. Nějaký čas byl bez práce, od roku 1965 byl zaměstnán v Standard Chartered Bank, kde se mu podařilo vybudovat kariéru.

Veřejná činnost[editovat | editovat zdroj]

Od 60. let byl členem Konzervativní strany, do parlamentu byl poprvé zvolen v roce 1979. Ve vládách Margaret Thatcherové byl postupně náměstkem ministra financí, ministrem zahraničí a krátce i ministrem financí. Po sesazení Margaret Thatcherové z čela Konzervativní strany byl zvolen jejím předsedou a vzápětí se stal i premiérem.

Předseda vlády[editovat | editovat zdroj]

27. listopadu 1990 se stal vůdcem Konzervativní strany a o den později byl jmenován předsedou vlády. Jeho léta v úřadě byla poznamenána spory uvnitř vlastní strany, které se projevily například při schvalování Maastrichtské smlouvy.

Významným otřesem prošla Majorova vláda v důsledku Černé středy 16. září 1992, kdy byla v důsledku spekulací nucena stáhnout libru z Evropského měnového systému. Podpora premiéra u veřejnosti byla mizivá (volby z jara téhož roku vyhrál s těsnou většinou) a Major uvažoval o demisi. Po prohře v předsednických volbách Konzervativní strany a aférách svých ministrů prohrál v roce 1997 volby s nejhorším výsledkem od roku 1832 a novým předsedou vlády se stal Tony Blair.

Za Majorovy vlády došlo k válce v Perském zálivu, po jejím skončení se britské letectvo podílelo na ochraně bezletových zón nad jižním a severním Irákem. Zahájil také dialog mezi stranami konfliktu v Severním Irsku.

Po odchodu z premiérské funkce[editovat | editovat zdroj]

John Major se angažuje v kriketových organizacích. V roce 2005 obdržel, jako většina bývalých britských premiérů, Podvazkový řád spojený s povýšením do rytířského stavu.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 se oženil, s manželkou Normou mají syna a dceru. V 2002 vyšlo najevo, že v době svého předsednictví vlády udržoval několik let nemanželský milostný poměr.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Major na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]