Augustus Fitzroy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Augustus Fitzroy
premiér Velké Británie
Ve funkci:
14. října 1768 – 28. ledna 1770
PanovníkJiří III.
PředchůdceWilliam Pitt
NástupceFrederick North
Stranická příslušnost
ČlenstvíWhigové

Narození28. září 1735
Londýn
Úmrtí14. března 1811
Euston Hall
ChoťAnne Fitzpatrick (od 1756)
Elizabeth Wrottesley (od 1769)
Partner(ka)Anne Maynard
RodičeLord Augustus FitzRoy a Elizabeth Cosby
DětiGeorge FitzRoy
Charles FitzRoy
William FitzRoy
John FitzRoy
Lord Henry FitzRoy
Georgiana Fitzroy
Elizabeth FitzRoy
Augusta FitzRoy
Isabella FitzRoy
Lady Frances FitzRoy
PříbuzníSir John Wrottesley, 8th Baronet, Charles Fitzroy, 1. baron Southampton[1] a Hugh Pigot (sourozenci)
Henry FitzRoy[1], Lord Charles FitzRoy[2], Lady Elizabeth Anne FitzRoy[2][1], Maria Anne Fitzroy[2] a Isabella St. John[2] (vnoučata)
Alma materPeterhouse, Cambridge
Profesepolitik
Náboženstvíunitářství
OceněníPodvazkový řád
PodpisAugustus Fitzroy, podpis
Webová stránkawww.gov.uk/government/history/past-prime-ministers/augustus-henry-fitzroy-3rd-duke-of-grafton
CommonsAugustus FitzRoy, 3rd Duke of Grafton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Augustus Fitzroy, 3. vévoda z Graftonu (28. září 173514. března 1811, Euston, Anglie), označovaný také jako hrabě z Eustonu, byl britský státník, člen strany Whigů. V letech 17681770 zastával funkci britského premiéra.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Fitzroy byl synem lorda Augusta Fitzroye a Alžběty Cosbyové. Po smrti svého strýce roku 1747 zdědil titul hraběte z Eustonu.

Studovat začal na Westminsterské škole, podnikl cestu po Evropě a absolvoval studium na Peterhouse v Cambridge. 29. ledna 1756 se oženil s Annou Liddellovou, dcerou barona z Ravensworthu. Narodily se jim tři děti – Georgia, George a Charles.

Roku 1769 byla dvojice na základě zákona vydaného parlamentem rozvedena. Fitzroy se podruhé oženil 24. června 1769 s Elizabeth Wrottesleyovou. Dvojice měla šest dětí – Henryho, Augustu, Frances, Williama, Elizabeth a Isabellu.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Roku 1756 se stal poslancem Dolní sněmovny za obvod Borroughbridge. O několik měsíců později změnil volební obvod na Bury St Edmunds, který kontrolovala jeho rodina. O rok později zemřel jeho dědeček a Fitzroy se stal 3. baronem z Graftonu, což mu umožnilo stát se členem Sněmovny lordů.

Stal se známým kritikem Johna Stuarta, oblíbence Jiřího III. Fitzroy se proti němu spojil s Thomasem Pelhamem-Hollesem a dosáhli tak rychlý Stuartův konec ve funkci premiéra. Roku 1765 byl Fitzroy jmenován za člena tajné rady a později byl, po debatě s Williamem Pittem, dosazen do funkce správce severní části země ve Wentworthově vládě. Následující rok ale odstoupil a Pitt sestavil vládu v níž Fitzroy zastával funkci ministra financí.

Pittova nemoc na konci roku 1767 vyústila v to, že se Fitzroy stal vůdčí osobností vlády. Období, po které je považován za britského premiéra začíná Pittovou rezignací ke konci roku 1768. Politický útok opozice vedl k jeho odstoupení v lednu 1770. Roku 1768 získal i pozici kancléře univerzity v Cambridge.

Ve vládě Fredericka Northa získal roku 1771 křeslo strážce tajné pečeti, ze kterého roku 1771 na protest proti politice britské vlády vůči americkým koloniím odstoupil. V druhém vládním období Watsona-Wentwortha zastával také funkci strážce tajné pečeti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Augustus Henry FitzRoy, 3rd Duke of Grafton na anglické Wikipedii.

  1. a b c Kindred Britain.
  2. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]