Grosvenor Square

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grosvenor Square
Grosvenor Square.JPG
Umístění
MěstoLondýn
ObvodWestminster
Poloha
Napojené uliceBrook Street, Upper Grosvenor Street, Grosvenor Street, South Audley Street, North Audley Street, Carlos Place, Upper Brook Street a Duke Street, Marylebone
Pojmenováno poGrosvenor family
Kód památky1000807
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grosvenor Square je rozsáhlé náměstí ve čtvrti Mayfair v londýnském obvodu Westminster. Nachází se zde nemovitosti vévody z Westminsteru a jeho jméno je odvozeno z vévodova příjmení Grosvenor. Duke Street tvoří východní hranici náměstí.

Sir Richard Grosvenor obdržel licenci k výstavbě Grosvenor Square a jeho okolí roku 1710 a vlastní stavební práce byly zahájeny asi roku 1721. Náměstí bylo od svého vzniku až do druhé světové války jedním z několika módních obytných oblastí. Bydlely zde mnohé rodiny významných aristokratů. Původní domy byly arkýřovité domy, běžně obsahovaly tři poschodí a podkroví.

Většina domů byla na konci 18. a v 19. století rekonstruována. Jedním z nejvýznamnějších architektonických počinů je rekonstrukce domu číslo 26 pro hraběte z Derby provedená Robertem Adamem. Dům byl zbořen a znovu postaven v 60. letech 19. století.

Zahrada v centru náměstí, původně určená pro obyvatele okolních domů, jak bylo zvykem v té době, je nyní veřejně přístupným parkem. Ve 20. století byly téměř všechny domy zbořeny a nahrazeny činžovními domy v neogeorgiánském stylu, hotely a budovami velvyslanectví. Přístup k západní straně náměstí, kde sídlí velvyslanectví USA, je občas z bezpečnostních důvodů omezen.

Americká přítomnost[editovat | editovat zdroj]

Západní stranu náměstí zabírá budova velvyslanectví USA, rozsáhlá a architektonicky významná moderní stavba, navržená architektem Eero Saarinennem, dokončená roku 1960. Ačkoli je z architektonického hlediska pozoruhodná, působí mezi stavbami v georgiánském stylu poněkud nepatřičně.

Grosvenor Square je oficiálním sídlem zastupitelství USA v Londýně již od dob, kdy John Adams založil americké vyslanectví u anglického dvora roku 1785. V průběhu druhé světové války Dwight D. Eisenhower zřídil v domu číslo 20 vojenské velitelství. Vojenské námořnictvo USA v současnosti používá tento dům jako své velitelství pro Evropu a západní Afriku.

Na náměstí se nachází sochy Franklina D. Roosevelta i Dwighta D. Eisenhowera.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]