Masala chai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šálek Masala chai

Masala chai (hindsky मसाला चाय, česky čaj s kořením, anglicky chai tea, chai latte, chai tea latte[1]) je čaj se směsí koření původem z Indie podávaný s mlékem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle legend sahá historie tohoto nápoje 5000-9000 let do minulosti. Vznikl prý na popud krále, který se snažil podle principů ajurvédy vytvořit očistný a oživující nápoj.[2] Už v minulosti existovaly různé recepty a způsoby přípravy, nejčastěji používaná koření jako kardamom, zázvor, hřebíček, dlouhý pepř a skořice mají nicméně dle ajurvédy léčivé a stimulační účinky a podporují trávení.[3][4]

Čaj se začal do nápoje přidávat až poté, co Britové začali v Indii kultivovat planě rostoucí čajovník a založili r. 1835 v Assamu první čajové plantáže. Zprvu byl ovšem pro Indy příliš drahou složkou, masově dostupný se stal až v 60. letech 20. století s mechanizovaným způsobem zpracování čaje do granulí metodou CTC.[2]

Masala chai

Složení[editovat | editovat zdroj]

Masala chai pochází z Indie, kde v každém státě mají jiný zvyk jak připravovat poměr koření pro tento čaj. Je proto složité říci jaké koření a v jakém poměru je správně. Například v západní Indii vůbec nepoužívají hřebíček a černý pepř. V Kašmíru připravují masala chai ze zeleného čaje. V Bhópálu přidávají do masala chai špetku soli.

Čaj[editovat | editovat zdroj]

Masala chai je připravován z černého čaje. V Kašmíru je místo černého čaje používán zelený čaj.

Koření[editovat | editovat zdroj]

Základní složkou koření v Masala chai vždy tvoří zázvor a kardamom. Další koření je použito podle zvyku v dané části Indie nebo i dle zvyku v rodině.

Doplňující koření:

Nejčastější kombinace koření v Masala chai, nabízeného v indii je následující: zázvor, kardamom, skořice, anýz, fenykl, pepř, muškátový oříšek a hřebíček.

Mléko[editovat | editovat zdroj]

V Indii se používá buvolí mléko, v západních zemích se používá mléko kravské nebo sojové. Množství mléka v poměru k čaji záleží na osobních preferencích, typicky se mléko dávkuje mezi ¼ až ½ na šálek čaje.

Sladidlo[editovat | editovat zdroj]

Sladit je možno dle chuti cukrem, třtinovým cukrem, nebo medem.

Yogi čaj a další názvy[editovat | editovat zdroj]

Masala chai se také prodává pod názvem Yogi čaj. Jeho historie souvisí s působením indického duchovního Yogi Bhajana (vlastním jménem Harbhajan Singh), který v roce 1968 přijel na západ učit kundalini jógu a propagovat sikhismus a ajurvédu[5]. Na svých lekcích servíroval i masala chai, který se stal mezi jeho žáky velmi populární. Yogi Bhajan recept zveřejnil a na jeho základě začala být masala chai prodávána pod značkou Yogi Tee.[6] Masala chai se v restauracích a čajovnách též nabízí pod názvy indický kořeněný čaj nebo ajurvédský čaj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) význam slova chai latte na webu dictionary.com
  2. a b Chai - Tin Roof Teas. Tin Roof Teas. 2014-10-13. Dostupné online [cit. 2017-01-01]. (anglicky) 
  3. Tea for Digestion Problems and Healthy Stomach | Yoga Journal. Yoga Journal. 2007-08-28. Dostupné online [cit. 2017-01-01]. (anglicky) 
  4. Recipe for The Perfect Cup of Masala Chai or Spiced Tea made with Exotic Spices and Ayurvedic Medicinal Herbs. ayurveda-sedona.com [online]. [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 
  5. Yogi Bhajan's Biography. 3HO - Happy, Healthy, Holy. 2012-12-31. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-02.  Archivováno 2. 1. 2017 na Wayback Machine.
  6. Our Story - YOGI TEA®. YOGI TEA®. Dostupné online [cit. 2017-01-01]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]