Vltava (Má vlast)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Titulní list autografu partitury Smetanovy Vltavy

Vltava je druhá symfonická báseň z cyklu Má vlast skladatele Bedřicha Smetany. Popisuje tok nejdelší české řeky – Vltavy. Symfonická báseň vznikla mezi 20. listopadem a 8. prosincem roku 1874. Premiéru měla 4. dubna 1875.

Části[editovat | editovat zdroj]

 1. „Prameny Vltavy“ (dvě flétny symbolizují dva prameny Vltavy, Teplou a Studenou Vltavu)
 2. „Téma Vltavy“
 3. „Lesní téma“ (lesní roh)
 4. „Svatební scéna“ (polka – svatební lidový tanec)
 5. „Noční scéna“ (tanec víl a lesních divoženek v měsíčním svitu; staré hrady)
 6. „Téma Vltavy“
 7. „Svatojánské proudy“
 8. „Téma Vltavy“
 9. „Vyšehrad“ (Praha) – motiv z Vyšehradu
 10. „Vltava mizí v dálce“ (konec skladby – závěrečná tečka u soutoku s Labem v Mělníku)


O jedné z hlavních melodií se traduje, že je převzata z české lidové písně Kočka leze dírou, jež byla transponována do mollové tóniny. Ve Švédsku, kde Smetana jistý čas působil, se zase říká, že se skladatel inspiroval švédskou lidovou písní[1]. Tento hudební motiv se však objevuje ve více lidových písních.

Uvádí se také, že izraelskou hymnu Ha-Tikva složil Samuel Cohen pravděpodobně právě na námět Smetanovy Vltavy.

Skladba byla použita do amerického filmu Strom života z roku 2011.[2] Na melodii symfonické básně nazpíval na začátku normalizace Karel Gott píseň Vltava s textem Jiřího Štaidla; Pavel Klusák píseň hodnotí jako „vlastenecké vyznání plné klišé jako antiteze všem, kdo svobodně opouštěli hranice totality“.[3]

Citát[editovat | editovat zdroj]

Skladba líčí běh Vltavy, začínaje od prvních obou praménků, TepláStudená Vltava, spojení obou potůčků do jednoho proudu; pak tok Vltavy v hájích a po lučinách, krajinami, kde zrovna se slaví veselé hody; při noční záři lůny rej rusalek; na blízkých skalách vypínají se pyšně hrady, zámky a zříceniny, Vltava víří v proudech Svatojánských; teče v širokém toku dále ku Praze, Vyšehrad se objeví, konečně mizí v dálce v majestátném toku svém v Labi.
— Bedřich Smetana[zdroj?]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.radio.cz/cz/clanek/73102
 2. RECENZE: Strom života s Pittem je skvělý, ale nehodí se teenagerům. iDNES.cz [online]. 2011-07-21 [cit. 2019-06-18]. Dostupné online. 
 3. KLUSÁK, Pavel. Tváře normalizace: Karel Gott dal české společnosti jasnou zprávu, těžší cestu si vybrat nehodlal. Deník N [online]. 2019-08-16 [cit. 2018-08-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]