Podžánry fantasy

Z Wikipedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fantasy se rozděluje na mnoho podžánrů, z nichž některé nemají přímé protějšky v mýtech nebo folklóru, na kterých je fantasy založeno. Zároveň se prolíná s jinými literárními žánry jako je science fiction a horor. Málo děl lze řadit pouze do jednoho podžánru.

Alternativní historie[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od historické fantasy obsahuje tento žánr jasnější reference na skutečnou minulost.

Současná fantasy[editovat | editovat zdroj]

Tento žánr tvoří příběhy v světě velmi blízkém naší realitě v současnosti, kde příběh odkrývá existenci magie nebo magických bytostí jako jsou upíři či nesmrtelní. Tyto skutečnosti bývají běžným obyvatelům daného světa skryté, jinak se jedná o alternativní historii. Tento žánr se často soustředí na městské prostředí a je pak nazýván urban fantasy.

Mýtické fantasy[editovat | editovat zdroj]

Tímto termínem bývá označováno fantasy současného světa založené na tématech, symbolech a archetypech z mýtů a folklóru.

Steampunk[editovat | editovat zdroj]

Steampunk je forma historické fantasy nebo alternativní historie zasazená často do viktoriánské doby založená na silných prvcích parní technologie.

Vysoká fantasy[editovat | editovat zdroj]

Vysoká fantasy nazývaná též hrdinská či epická fantasy tvoří epické příběhy většinou o boji dobra a zla ve fantasy světě, který je nezávislý či paralelní tomu našemu. Je kladen důraz na morální rozdělení, u kterého většinou není možné žádné relativizování a je vytvářen propracovaný „druhotný svět“ včetně historie, rodokmenů a jazyků.

Historická fantasy[editovat | editovat zdroj]

Historická fantasy se vyznačuje menšími prvky magie a fantastických prvků, svět, ve kterém se příběh odehrává, má povětšinou blízko skutečnému středověku a starověku a lze zde nalézt reference na skutečné historické události a osoby. Časté jsou motivy převzaté z artušovské romance (T. H. WhiteNěkdejší a budoucí král)

Meč a magie[editovat | editovat zdroj]

Fantasy meče a magie založená Robertem E. Howardem a jeho Barbarem Conanem se na rozdíl od vysoké fantasy soustředí především na fyzickou akci a napětí, naopak méně na epiku a morální pozadí příběhu.

Komická fantasy[editovat | editovat zdroj]

Komická fantasy se zabývá především komikou a satirou. Nejsou zde nutně dodržována žánrová omezení, přestože prostředí je často blízké vysokému fantasy.

Dark fantasy[editovat | editovat zdroj]

Dark fantasy tvoří většina hororů s nadpřirozenými prvky a bytostmi jako upíři, vlkodlaci a mumie, tak fantasy s množstvím krutých a démonických prvků.

Pohádková fantasy[editovat | editovat zdroj]

Pohádková fantasy je inspirována především folklórem a běžně užívá jeho motivy, částečně souvisí s žánrem autorské pohádky a převyprávěním klasických pohádek. Často jsou ignorovány standardy „budování světa“ přestože samotné prostředí může být blízké vysoké či historické fantasy. Většinou je zaměřena na dětské čtenáře, rovněž hrdinové jsou obvykle dětského věku. Věku čtenáře je obvykle přizpůsobena míra násilí, chybí sexuální scény aj.

Science fantasy[editovat | editovat zdroj]

Science fantasy stojí na pomezí sci-fi a fantasy, jsou obsaženy prvky jako kosmické lety a laserové zbraně, ale zároveň magie či jiná forma nadpřirozena a postavy spadají pod žánrové archetypy fantasy. Příběhy podobné žánru “meč a magie” jsou nazývány “meč a planeta”, což souvisí se širším žánrem planetární romance typickým sériemi Barsoom a Amtor od Edgara Rice Burroughse.