Přeskočit na obsah

John Morressy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Morressy
Narození8. prosince 1930
Brooklyn nebo New York
Úmrtí20. března 2006 (ve věku 75 let)
Sullivan
Povoláníromanopisec, spisovatel, vysokoškolský učitel, autor sci-fi a anglista
Alma materNewyorská univerzita
Témataliterární tvorba, fantasy literatura, vědecká fikce, anglická literatura a sci-fi literatura
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

John Morressy (8. prosince 1930, New York20. března 2006, Sullivan, New Hampshire) byl americký spisovatel fantasy a sci-fi literatury a profesor anglické literatury na univerzitě v New Hampshire ve Spojených státech amerických. Napsal více než 25 románů a množství povídek. Na začátku své spisovatelské dráhy psal převážně sci-fi, později převážně fantasy. Vystudoval St John's University a New York University.[1]

První román ve stylu fantasy vydal v roce 1966. Až na cyklus o Kedrigernovi a výjimky (např. soubor povídek Trocha práce vznešeného druhu) nebyla Morressyho další díla přeložena do češtiny. Naopak v cyklu o Kedrigernovi vyšla kniha Kedrigern a drak Comme Il Faut dříve česky než anglicky, stejně jako později další příběhy o Kedrigernovi.

Vydavatel Morressyho nechtěl v cyklu o Kedrigernovi pokračovat, přestože jiné knihy Morressymu v USA vycházely. Morressy tak několik let psal pouze pro české čtenáře. Po roce 2000 začalo tyto knihy vydávat nakladatelství Meisha Merlin Publishing v Atlantě pod souhrnným názvem Kedrigernovy kroniky (The Kedrigern Chronicles). V květnu 2007 ovšem nakladatelství ukončilo svou činnost, některé Morressyho příběhy tedy zůstávají nevydány v jazyce originálu.[2]

Cyklus o čaroději Kedrigernovi

[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o poetickou a humornou (místy lehce parodickou) fantasy. Kedrigern je mladý (v době první knihy - hlas pro Princeznu - 160 let), ale poměrně úspěšný čaroděj specializující se na odeklínadla. Velmi nesnáší cestování, ale samozřejmě se mu nemůže vyhnout: musí putovat za klienty i za jinými čaroději.

Mladý Kedrigern

[editovat | editovat zdroj]
 1. Mladý Kedrigern a první kouzlo Z nepublikovaného originálu přeložil Petr Caha. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 1998. (The Apprentice Kedrigern: Young Kedrigern And First Spell)
 2. Mladý Kedrigern a pátrání po minulosti Z nepublikovaného originálu přeložil Petr Caha. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 1999.
 3. Mladý Kedrigern: Zrození mistra

Jedná se o prequel, tedy knihy napsané po hlavní části série, ale odehrávající se před ní. Popisuje mládí Kedrigerna a jeho studia, ale také jeho snahu zjistit, kdo byli jeho rodiče. Je protkán několika vnořenými příběhy, které Kederigernovi vyprávějí jiné postavy, aby se z nich poučil. Zatím (duben 2013) stále nebyly vydány v originále (anglicky).

Kedrigern (hlavní cyklus)

[editovat | editovat zdroj]
 1. Kedrigern a hlas pro Princeznu (A Voice for Princess (1986))
 2. Kedrigern a spletitá výprava (The Questing of Kedrigern (1987))
 3. Kedrigern a kouzelná hůlka (Kedrigern in Wanderland (1988))
 4. Kedrigern a kouzelný pár (Kedrigern and the Charming Couple (1989))
 5. Kedrigern a drak Comme Il Faut (Kedrigern and the Dragon Comme Il Faut (2003 v The Kedrigern Chronicles Volume II:Dudgeon and Dragons))
 6. Pozornost pro Kedrigerna (A Remembrance for Kedrigern (1990))
 7. povídky Kedrigern doma a na cestách

Hlavní hrdina se na počátku série žení s půvabnou Princeznou, dříve proměněnou v ropuchu. Té však něco z žáby zůstalo - kvákání, a tak se čaroděj všemi možnými způsoby pokouší vrátit jí hlas (v jedné etapě tak dokonce Princezna mluví pozpátku). Když se to nakonec povede, začarují mu ji v hádce, kterou se snažila usmířit, znova. To je ovšem problém - odčarovat někoho podruhé je složitější.

V druhém díle se to naštěstí povede při zajímavé nehodě: Princezna přitom získá nejen lidskou podobu, ale také křídla.

V dalších dílech se i z Princezny stává čarodějka, vysvobozují vlkodlaka, dávají dohromady čtveřici něšťastně zamilovaných a nakonec se jim podaří i najít Princezninu rodinu a navrátit Princezně její ztracenou paměť.

Cyklus o Del Whitbym

[editovat | editovat zdroj]

Del Whitby

 1. Syn hvězd (Starbrat (1972))
 2. Stardrift (1973)
 3. Under a Calculating Star (1975)
 4. A Law for the Stars (1976)
 5. Frostworld and Dreamfire (1977)
 6. The Mansions of Space (1983)

Cyklus Iron Angel

[editovat | editovat zdroj]
 • Ironbrand (1980)
 • Greymantle (1981)
 • Kingsbane (1982)
 • The Time of the Annihilator (1985)

Další díla

[editovat | editovat zdroj]
 • The Blackboard Cavalier (1966)
 • The Addison Tradition (1968)
 • The Humans of Ziax II (1974)
 • A Long Communion (1974)
 • The Windows of Forever (1975)
 • The Extraterritorial (1977)
 • The Drought on Ziax II (1978)
 • The Juggler (1996)
 1. http://www.independent.co.uk/news/obituaries/john-morressy-473567.html
 2. Petr Caha: Jak jsem překládal i nepřekládal Morressyho. Pův. v F&SF CZ 4/2007.. www.fandsf.cz [online]. [cit. 2013-04-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]