Susanna Clarková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Susanna Clarková
Clarková v březnu 2005
Clarková v březnu 2005
Narození 1. listopadu 1959 (60 let)
Nottingham, Spojené království
Alma mater St Hilda’s College
Ocenění Cena Hugo za nejlepší román (2005)
Mythopoeic Awards (2005)
World Fantasy Award for Best Novel (2005)
Locus Award for Best First Novel (2005)
Národní knižní ceny Specsavers
Manžel(ka) Colin Greenland
Web www.jonathanstrange.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Susanna Clarková (* 1. listopadu 1959 v Nottinghamu, Spojené království) je britská spisovatelka, která se stala známou svým literárním debutem Jonathan Strange & pan Norrell.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 1. listopadu 1959 v Nottinghamu ve Velké Británii. Je nejstarší dcerou metodistického pastora. V dětství s otcem cestovala po severní Anglii a Skotsku. Vystudovala na koleji svaté Hildy v Oxfordu a následujících osm let pracovala jako redaktorka. Poté na dva roky odjela učit angličtinu do Itálie a Španělska. Po návratu navštěvovala kurz tvůrčího psaní u Arvon Foudation, kde ji vyučovali Colin Greenland a Geoff Ryman. Právě Greenland stál u jejího prvního spisovatelského úspěchu, když poslal jednu z jejích povídek Dámy z Grace Edieu (česky Ikarie, říjen 2008; Dámy z Grace Adieu a jiné povídky, Argo, 2009) spisovateli Neilu Gaimanovi, který ji ukázal Patricku Nielsen Haydenovi, jenž ji vydal ve své sbírce povídek Starlight 1 (World Fantasy Award za rok 1997 v kategorii sbírek povídek). Poté napsala ještě několik fantasy povídek a souběžně pracovala na svém prvním románu Jonathan Strange & pan Norrell.

Když byl po 11 letech román hotov a v roce 2004 nakladatelstvím Bloomsbury vydán, dostalo se mu značné pozornosti a velmi příznivých recenzí. Román má přibližně 800 stránek, získal cenu Hugo a česky vyšel v roce 2007 v nakladatelství Alman v překladu Viktora Janiše.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]