Noční hlídka (Sergej Lukjaněnko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Noční hlídka
Autor Sergej Lukjaněnko
Původní název Ночной Дозор
Překladatel Libor Dvořák
Země Ruská federace
Jazyk ruština
Cyklus hlídky
Žánry fantasy
Vydavatel AST (Rusko) Argo Triton (Česko)
Datum vydání 1998
Česky vydáno 2005
Počet stran 456
ISBN Ruský originál 5-237-01511-5 Český překlad 80-7254-671-6
Následující dílo Denní hlídka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noční hlídka (rusky: Ночной Дозор) je knižní novela žánru fantasy od ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka. Je první částí pentalogie Hlídky a volným pokračováním jsou knihy Denní hlídka, Šerá hlídka, Poslední hlídka a Nová hlídka. S pentalogií Hlídky souvisí i kniha Temná hlídka od Vladimira Vasiljeva.

Hlavní myšlenka díla stojí na systému rozdělení na dvě kasty, na lidi a Jiné. Jiní mají vyšší moc a jsou schopni vcházet do "šera". Jakéhosi polosvěta kde jinak plyne čas, jinak vypadá svět, jinak vypadají Jiní i lidé. Jiní se však dělí ještě dál na Svétlé a Temné podle svého rozpoložení před iniciováním, podle toho zda jsou Světlí či Temní se chovají. Iniciace je jakýsi druh přeměny v Jiného. Aby se Temní a Světlí nevyvraždili, uzavřeli takzvanou Velkou dohodu. Podle té je v čase temných, v noci, ve službě Noční hlídka, kterou vedou Světlí. A naopak ve dne je ve službě temná Denní hlídka. Obě se snaží udržovat rovnováhu. Za každý přestupek jedné strany může druhá udělat přestupek stejné váhy.

Příběh se odehrává v moderní Moskvě, v ruchu velkoměsta se hlavní postava Jiný, Světlý 4.kategorie [zdroj?] Anton Goroděckij pokouší zabránit Temným v porušování Velké dohody.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]