Obvodní soudy Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa hranic jurisdikcí Odvolacích soudů (barevně) a Obvodních soudů. Všechny obvodní soudy se nacházejí v rámci jediné jurisdikce, obvykle v rámci státu (silnější čáry); některé státy však mají více než jeden obvodní soud (znázorněno čárkovanou čárou)

Obvodní soudy Spojených států amerických (angl. United States district courts) jsou obecné procesní soudy federálního soudnictví Spojených států. Rozhodují případy občanského i trestního práva. Ke každému obvodnímu soudu je přidělen i federální insolvenční soud. U většiny rozhodnutí obvodních soudů je možné odvolání k relevantnímu odvolacímu soudu pro daný okruh, u některých rozhodnutí pak k odvolacímu soudu federálního okruhu, nebo přímo k nejvyššímu soudu.

Na rozdíl od nejvyššího soudu, který byl ustaven Článkem III Ústavy Spojených států, obvodní soudy byly ustaveny kongresem podle soudního zákona z roku 1789 (Judiciary Act of 1789). Ústava tyto soudy nevyžaduje. Dokonce, krátce po ratifikaci Ústavy, někteří odpůrci silného federálního soudnictví žádali, aby mimo území přímo podléhající federální vládě (Washington, D.C., a některá tehdejší teritoria), bylo federální soudnictví omezeno pouze na nejvyšší soud. Tento názor ovšem nepřevládl a kongres vytvořil systém obvodních soudů, který je v platnosti dodnes.

Dnes existuje minimálně jeden obvodní soud v každém státě a dále soud pro Kolumbijský distrikt a Portoriko. Teritoria Guam, Severní Mariany (Northern Mariana Islands) a Panenské ostrovy (Virgin Islands) mají své teritoriální soudy. Tyto soudy se také nazývají obvodní soudy, a mají v podstatě stejné pravomoci,[1][2] ale liší se tím, že se jedná o soudy podle Článku IV Ústavy a tedy jejich soudci jsou jmenováni jen na dobu sedmi let místo na doživotí, jako v případě soudců u soudů podle Článku III, kam patří i obvodní soudy.[2] Americká Samoa nemá ani obvodní, ani teritoriální soud a proto federální případy jsou posílány buď obvodnímu soudu pro D.C., nebo pro Havajské ostrovy.[3]

Existuje 89 obvodů v 50 státech, ale celkem 94 obvodů, jsou-li zahrnuta i teritoria.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States district court na anglické Wikipedii.

  1. ARTICLE III JUDGES DIVISION. An Introduction for Judges and Judicial Administrators in Other Countries [online]. Administrative Office of the United States Courts, 2001-08-01 [cit. 2021-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-13. 
  2. a b Territorial Courts [online]. Federal Judicial Center [cit. 2009-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne May 14, 2009. 
  3. American Samoa: Issues Associated with Some Federal Court Options [online]. U.S. Government Accountability Office, September 18, 2008 [cit. 2020-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne October 16, 2019. 
  4. U. S. Courts | Frequently Asked Questions [online]. [cit. 2021-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]