Mar-a-Lago

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mar-A-Lago
MaralagoLoC.jpg
Základní informace
ArchitektiMarion Sims Wyeth a Joseph Urban (interiér)
Poloha
AdresaPalm Beach, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky80000961
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mar-a-Lago (výslovnost: [ˌmɑːrəˈlɑːɡoʊ]IPA) je hotelový a odpočinkový rezort na jihovýchodním pobřeží Floridy v Palm Beach. Vystavěn byl mezi lety 1924–1927 Marjorie Merriweather Postovou, socialisticky smýšlející dědičkou výrobce cereálií. Dům se 126 pokoji o výměře 5 804 m² zahrnuje soukromý Mar-a-Lago Club, s pokoji pro hosty, lázně a další zařízení a služby patřící k hotelu. Nachází se na bariérovém ostrově Palm Beach. Architektem exteriéru byl Marion Sims Wyeth, vnitřek navrhl Joseph Urban.

Marjorie Postová zemřela v roce 1973 a nemovitost odkázala státní organizaci National Park Service, se záměrem využití pro návštěvy představitelů státu či jako „zimní Bílý dům“. 23. prosince 1980 bylo Mar-a-Lago přidáno do seznamu NRPH a NHL (národní historické památky).[1] Náklady na udržování nemovitosti však překročily výši k tomu vyhrazeného fondu a proto byla v roce 1981 z rozhodnutí Kongresu nemovitost vrácena nadaci Marjorie Postové.

V roce 1985 Mar-a-Lago koupil podnikatel Donald Trump jako soukromé sídlo[2] a správou nemovitosti pověřil svou manželku Ivanu Trumpovou. Trumpova rodina využívá privátní pozemky v uzavřených, nepřístupných oblastech, stejně jako další parcely a přidružené budovy. V době výkonu prezidentského úřadu Trump rezort často navštěvoval a daňové poplatníky stály značné finanční prostředky; hovořil o něm jako o svém zimním nebo jižním Bílém domě.[3] Do rezortu zavítali také zahraniční politici v rámci oficiálních státních návštěv, např. japonský premiér Šinzó Abe či čínský prezident Si Ťin-pching.

Mar-a-Lago je druhé největší panské sídlo na Floridě a dvacáté největší ve Spojených státech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://npgallery.nps.gov/AssetDetail/NRIS/80000961
  2. Draper, Robert (May 18, 2016). "Mr. Trump's Wild Ride". The New York Times. ISSN 0362-4331. Ověřeno k 18. květnu 2016.
  3. EDWARDS, Samuel. The Real Price Tag of Trump's Mar-a-Lago Trips Is Sobering to Small Businesses. Entrepreneur [online]. [cit. 2022-06-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Florida. DK Eyewitness Travel Guides. 2004. p. 117.
  • Blair, Gwenda (2000). The Trumps. p. 364.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]