Přeskočit na obsah

Mezinárodní letiště Bagdád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní letiště Bagdád
Základní informace
StátIrákIrák Irák
Nejbližší městoBagdád (16 km)
Typ letištěcivilní/vojenské
Provozovatelirácká vláda
Kód letiště ICAOORBI
Kód letiště IATABGW
Souřadnice
Letiště Bagdád
Letiště Bagdád
Letiště Bagdád, Irák
Nadmořská výška35 m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní letiště Bagdád (IATA: BGW, ICAO: ORBI, dříve známé jako Saddámovo mezinárodní letiště, IATA: SDA, ICAO: ORBS, arabsky مطار بغداد الدولي‎), je největší mezinárodní letiště v Iráku. Nachází se na předměstí města asi 16 km západně od jeho centra ve stejnojmenném guvernorátu. Je základnou pro národního leteckého dopravce Iraqi Airways.

Hala terminálu IA.

Současné letiště bylo postaveno konsorciem vedeným francouzskou společností Spie Batignolles na základě dohody z roku 1979. Irácko-íránská válka oddálila úplné otevření letiště až na rok 1982. Letiště bylo tehdy otevřeno jako „Saddámovo mezinárodní letiště“, nesoucí jméno tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna.[1]

Většina civilních letů v Bagdádu byla přerušena v roce 1991, když OSN uložila omezení po irácké invazi do Kuvajtu během války v Zálivu. Vzhledem k bezletové zóně mohla společnost Iraqi Airways pokračovat v domácích letech pouze po omezenou dobu. Na mezinárodní úrovni byl Bagdád schopen přijímat občasné charterové lety přepravující léky, pomocné pracovníky a vládní úředníky. Společnost Royal Jordanian Airlines provozovala pravidelné lety z Ammánu do Bagdádu.

V dubnu 2003 vtrhly do Iráku koaliční síly a název letiště se změnil na mezinárodní letiště Bagdád. ICAO kód letiště se následně změnil z ORBS na ORBI; IATA kód z SDA na BGW - ten dříve odkazoval na všechna letiště v Bagdádu a poté na letiště Al Muthana, když byl Saddám ještě u moci.

Civilní kontrola letiště byla v roce 2004 vrácena irácké vládě.

  1. Technology Transfer to the Middle East: Summary. [s.l.]: DIANE Publishing, 1984. Dostupné online. ISBN 978-1-4289-2383-6. S. 273. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]