Transpacifické partnerství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Transpacifické partnerství
Lídři členských států v roce 2010
Lídři členských států v roce 2010
Členské státy (tmavozeleně) a státy zajímající se o členství (světlezeleně)
Členské státy (tmavozeleně) a státy zajímající se o členství (světlezeleně)
Typ obchodní smlouva
Pracovní verze 5. října 2015
Podepsána 4. února 2016
Umístění Auckland, Nový Zéland
Účinnost není účinná
Účastníci Japonsko, Brunej, Malajsie, Vietnam, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy americké (12)
Jazyky angličtina, španělština, francouzština

Transpacifické partnerství (anglicky Trans-Pacific Partnership, TPP či anglicky Trans Pacific Partnership Agreement, TPPA) je vícestranná dohoda o zóně obchodu mezi členskými státy, která byla dojednána po několikaletém vyjednávání americkou Obamovou administrativou v roce 2015 a podepsána v dubnu následujícího roku. Do dohody jsou zapojeny Japonsko, Brunej, Malajsie, Vietnam, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy americké. Cílem dohody je například pomocí snižování celních poplatků podpořit růst a prohloubit ekonomické vztahy, ale také zavést jednotné pracovní standardy.[1] Donald Trump podepsal 23. ledna 2017 výkonné nařízení k odstoupení od dohody.[2] Tu dosud neratifikoval kongres.[3]

Kritika dohody[editovat | editovat zdroj]

Podle stoupenců dohody by měla dohoda přinést zvýšení životní úrovně a snížení chudoby v některých státech. Odpůrcům vadí její dojednávání za zavřenými dveřmi a bojí se likvidace místních výrobců, protože podle nich dohoda nahrává velkým korporacím. Dohoda zpřísňuje patentová práva, což je důvod, proč se obává Světová zdravotnická organizace o dostupnost léků a zdravotní péče na členských trzích. Mezi odpůrci dohody je také nově zvolený americký prezident Donald Trump, který několikrát označil dohodu za ztrátu kontroly nad americkou ekonomikou a hrozil jejím vypovězením ze strany USA po jeho nástupu do úřadu prezidenta.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ket. Trumpův první prezidentský krok: Transpacifickému partnerství dá sbohem. ČT24.cz [online]. 2016-11-22 [cit. 2016-11-23]. Dostupné online.  
  2. TELEVIZE, Česká. První dny v Bílém domě. Na co se zaměřil Trump i jeho předchůdci. ČT24. . Dostupné online [cit. 2017-01-23].  
  3. Trump podepsal příkaz o odchodu USA z Transpacifického partnerství. iDNES.cz [online]. 2017-01-23 [cit. 2017-01-23]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]