Fred Trump

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederick Christ Trump Sr.
FredTrump1950-02.png
Rodné jméno Frederick Christ Trump
Narození 11. října 1905
Bronx, New York, USA
Úmrtí 25. června 1999 (ve věku 93 let)
New Hyde Park, New York, USA
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení

Lutheran All Faiths Cemetery

Queens, New York
Bydliště Queens
Národnost bílí Američané a Američané německého původu
Vzdělání Richmond Hill High School
Alma mater Richmond Hill High School (1918–1923)
Povolání podnikatel, realitní developer
Elizabeth Trump & Son Co.
Majetek US$ 250-300 mil. (1999)
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Mary Anne MacLeod
Děti Donald, Maryanne, Robert, Elizabeth, Frederick Jr.
Rodiče Friedrich Trump
Elizabeth Christ Trump
Příbuzní John G. Trump (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederick Christ Trump Sr. (11. října 190525. června 1999, znám také jen jako Fred Trump) byl americký realitní developer a filantrop působící převážně v New York City. Je otcem 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Friedrich zemřel, když Fredovi bylo 12 let. Později v patnácti letech společně se svou matkou Elizabeth a dalšími investory začal podnikat ve výstavbě a prodeji domů. Firma byla založena v roce 1927 jako Elizabeth Trump & Son a měla za účel stavět a spravovat rodinné domy v Queensu. Postavila více než 27 000 bytů v New Yorku a kasárny a zahradní byty pro personál Amerického námořnictva poblíž velkých loděnic podél východního pobřeží.

Fred Trump byl v roce 1954 vyšetřován Senátem za profitování během války a v roce 1973 ministerstvem spravedlnosti pro porušení občanských práv. Podle The New York Times a The Washington Post inspirovala Trumpova pověst jako realitního magnáta kritickou píseň Woodyho Guthrie.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Frederick Christ Trump se narodil 11. října 1905 v Bronxu. Byl jedním ze tří dětí německých přistěhovalců Elizabeth Trumpové (rozené Christová) a Friedrichu Trumpovi. Měl mladšího bratra Johna Trumpa a starší sestru Elizabeth Trumpovou Waltersovou. Jeho otec Friedrich (v USA přejmenován na Frederick) imigroval do New Yorku v roce 1885 z německé vesnice Kallstadt v Dolní Falci (tehdy součást Bavorského království) a vydělal jmění na Zlaté horečce na Klondiku. Následně se vrátil do Kallstadtu a v roce 1902 se oženil s o 11 let mladší Elizabeth Christovou, což byla dcera jeho bývalého souseda.

Na lodi, která převážela imigranty do USA bylo jméno Friedricha Trumpa chybně zaznamenáno jako Trumpf. Nejstarším doloženým předkem byl Johann Paul Trump (1727-1792) z vesnice Bobenheim am Berg.

Krátce po narození syna Freda se rodina přestěhovala do Woodhaven v Queensu. V roce 1918. Když bylo Fredovi bylo 12 let, jeho otec zemřel na španělskou chřipku. V letech 1918-1923 chodil do školy Richmond Hill High School v Queensu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fred Trump na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]