Reince Priebus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Reince Priebus
Reince Priebus
Reince Priebus
Úřadující
Ve funkci od: 20. ledna 2011
Předchůdce Michael S. Steele

Stranická příslušnost
Členství Republikánská

Narození 18. března 1972 (44 let)
New Jersey Dover, New Jersey, USAUSA USA
Choť Sally Priebusová
Děti 2 děti
Vzdělání University of Wisconsin-Whitewater
University of Miami School of Law
Zaměstnání politik
Commons Kategorie Reince Priebus

Reinhold Reince Priebus (* 18. březen 1972 Dover, New Jersey) je americký politik a předseda Republican National Committee (RNC), fakticky předseda Republikánské strany.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 18. března 1972 v Doveru v New Jersey a až do svých sedmi let vyrůstal v Netcongu v New Jersey. Poté se s rodinou přestěhoval do Wisconsinu. Jeho rodiče jsou Richard a Dimitra Priebusovi (podle některých zdrojů Roula a Dimitra). Příjmení Priebus pochází pravděpodobně z řečtiny či němčiny. Studoval politické vědy a angličtinu na University of Wisconsin–Whitewater.

Zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení univerzity pracoval jako úředník ve Výboru pro vzdělání na Wisconsin State Assembly. Krátce poté se přihlásil na University of Miami School of Law kde roku 1998 odpromoval. Přestěhoval se zpět do Wisconsinu a začal pracovat v advokátní kanceláři Michael Best & Friedrich LLP. Dělal vedoucího pracovníka divize pro politiku. V roce 2004 usiloval o zvolení do senátu státu Wisconsin, ale byl poražen demokratickým protikandidátem.

Předseda RNC[editovat | editovat zdroj]

Volby předsedy RNC 2011[editovat | editovat zdroj]

Dne 6. prosince 2010 odeslal dopis všem 168 volitelům předsedy Republican National committee, kde oznámil svou kandidaturu na předsedu strany. V dopise delegátům napsal mimo jiné tato slova: „Budu držet výdaje strany na nízké úrovni. Se mnou strana získá silné a seriózní vedení. Společně se budeme snažit shromáždit dostatek finančních prostředků na to, abychom byli úspěšní. Budeme se snažit znovuzískat důvěru našich přispěvatelů a já osobně budu telefonovat našim největším sponzorům a pokusím se je přesvědčit, aby i tentokrát podpořili nás.“

14. ledna 2011 byl po sedmi kolech hlasování zvolen předsedou strany a nahradil tak dosavadního předsedu komise Michaela S. Steela. Situaci okomentoval slovy: „Rád bych poděkoval předsedovi Steelovi za jeho dvouleté vedení strany. Děkuji ti.“

Kandidát 1. kolo 2. kolo 3. kolo 4. kolo 5. kolo 6. kolo 7. kolo
Reince Priebus 45 52 54 58 67 80 97
Saul Anuzis 24 22 21 24 32 37 43
Maria Cino 32 30 28 29 40 34 28
Ann Wagner 23 27 32 28 28 17 Odstoupil
Michael S. Steele 44 37 33 28 Odstoupil

Předseda RNC[editovat | editovat zdroj]

Jako předseda RNC zdědil po svém předchůdci dluh ve výši více než 50 milionů dolarů a také nedobré vztahy se sponzory. Za rok v úřadu zredukoval dluh na 11,8 milionů dolarů. V prezidentských volbách v roce 2012 aktivně podporoval Mitta Romneyho a poukazoval na mnohé chyby Baracka Obamy a dalších demokratických lídrů.

Prezidentské volby 2012[editovat | editovat zdroj]

Po republikánské prohře nařídil vykonání rozsáhlých průzkumů zaměřených zejména na mladé lidi, ženy a Hispánce. Na těchto skupinách totiž ztratil Mitt Romney největší počet hlasů ve prospěch Baracka Obamy.

Volby předsedy RNC 2013[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 obhájil a vyhrál volby předsedy RNC a setrval na této pozici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reince Priebus na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]