Air Force One

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Air Force One letící přes Mt. Rushmore

Air Force One je v USA volací znak každého letadla US Air Force, ve kterém se nachází úřadující prezident USA.

Historie Air Force One[editovat | editovat zdroj]

První americkým prezidentem, který použil letadlo byl Theodore Roosevelt, který se v roce 1911 proletěl v letadle Wright Flyer na tehdejší vzletové dráze pro horkovzdušné balóny Kinloch Field (dnešní mezinárodní letiště Lambert–St. Louis), která se nacházela u Saint Luiz. V té době však již nebyl úřadujícím prezidentem USA. Až do konce druhé světové války bylo cestování amerických prezidentů letadlem velmi řídké a spíše cestovali vlakem.

Prvním úřadujícím prezidentem USA, který použil letadlo byl Franklin Delano Roosevelt, pro kterého bylo v roce 1933 speciálně vyrobeno letadlo Douglas Dolphin. Letadlo dokázalo pojmout až 4 cestující, obsahovalo i místnost na spaní a používalo se až do začátku druhé světové války. Bohužel není známo, zda vůbec prezident toto letadlo někdy použil. Během války používal prezident Boeing 314, známý také jako "Dixie Clipper". Díky bitvě o Atlantik se stalo letadlo preferovaným způsobem přepravy prezidenta mezi kontinenty nebo na dlouhé vzdálenosti.

V roce 1944 prezident požádal o vytvoření Prezidentské letecké kanceláře, která by poskytovala leteckou přepravu jak pro prezidenty USA, tak pro jeho personál. Po dalších 20 let bylo pro cestování prezidentů používáno různých čtyřmotorových vrtulových letadel. Až v roce 1962 bylo nakoupeno pro Air Force One první proudové letadlo a to Boeing 707.

Dne 22. listopadu 1963 zde složil Lyndon B. Johnson, tehdejší dosavadní viceprezident Spojených států, jako jediný přísahu prezidenta Spojených států amerických po atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho, který zemřel.

Air Force One dnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes má prezidentská letecká flotila dva speciálně upravené letouny Boeing 747-200B. Označení letadel je 28000 a 29000 s Air Force označením VC-25A. Jestliže se nachází na palubě jakéhokoliv letadla úřadující prezident Spojených států amerických, rádiový volací znak tohoto letadla je automaticky „Air Force One“.[1]

Na palubě letadla má prezident a jeho personál plný přístup ke všem službám včetně komunikačních systémů, zabezpečeným i nezabezpečeným telefonním linkám, faxu a datové komunikaci, společně s fotokopírkami, tiskárnami a počítači.

Tato letadla jsou udržována a obsluhována na prezidentské letecké základně části Vzdušného vojenského velení 89. vzdušné letky (ang. Air Mobility Command's 89th Airlift Wing), umístěné na Andrewsově letecké základě (ang. Andrews Air Force Base) v Suitlendu, stát Maryland.

Letadlo VC-25A je schopno uletět 12 600 km (7 800 mil), což je délka jedné třetiny obvodu Země bez doplnění paliva (na stránkách Bílého domu je však uváděno, že letadlo dokáže uletět až jednu polovinu obvodu Země). Letadlo je možné tankovat za letu[2] Může pojmout víc než 70 pasažérů. Každý z těchto letounů stál přibližně 325 milionů USD.

Focení Air Force One a panika v New Yorku[editovat | editovat zdroj]

Výsledná fotografie

V roce 2009 se v Bílém domě zrodila idea nového oficiálního snímku pro americký Air Force One. Letadlo mělo být vyfoceno s panoramatem New Yorku. Letadlo kroužilo nízko nad NYC po dostatečně dlouhou dobu, aby fotograf ve stíhačce nafotil všechny plánované snímky. Zbytek Newyorčanů o plánovaném focení však neměl tušení.

Letadlo kroužilo nad městem tak dlouho, že ho zaregistrovalo až příliš mnoho lidí. Boeing takhle blízko Soše Svobody, který pronásledují dvě stíhačky, vyvolal ve městě rozruch. Většině Newyorčanů hlavou probleskl teroristický útok z roku 2001 a vypukla panika. Některé budovy zahájily dokonce okamžitou evakuaci. Louis Caldera, který za tento nápad převzal zodpovědnost, se později celému městu za nepříjemný incident veřejně omluvil a po dvou týdnech ze své pozice v Bílém domě odstoupil. [3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Air Force One [online]. [cit. 2019-04-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Air Force One? Nejstřeženější létající pevnost na světě. eurozpravy.cz. Dostupné online [cit. 2019-02-13]. 
  3. Jak nevinné focení prezidentského letadla způsobilo v New Yorku paniku. www.freshjam.cz. Dostupné online [cit. 2018-07-19]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]