Fethullah Gülen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fethullah Gülen
Fethullah Gülen (2016)
Fethullah Gülen (2016)
Narození27. dubna 1941 (82 let)
Erzurum, TureckoTurecko Turecko
Znám jakoaktivista, teolog, kazatel
Webhttp://www.fgulen.org
http://www.fgulen.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fethullah Gülen (* 27. dubna 1941, Korucuk, provincie Erzurum) je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.[1][pozn. 1] Od konce 90. let 20. století žije v USA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fetullah Gülen, 1998

Narodil se jako Muhammed Fethullah Gülen v obci Korucuk v blízko města Erzurum v severovýchodní části Turecka. Jeho otec, Ramiz Gülen, byl imámem v regionu. Jeho matka Emine Hanim pečovala o rodinu a měla tedy hlavní vliv na Gülenův duchovní a náboženský vývoj. Fethullah Gülen navštěvoval základní školu v rodné vsi a poté, co se s rodinou přestěhoval do nedalekého městečka, začal rozvíjet své náboženské vzdělání. V roce 1959 byla Fethullahu Gülenovi v Edirne udělena státní kazatelská licence a v roce 1966 byl převeden do města Izmir. Tam se začaly formovat jeho progresivní myšlenky o vzdělání, vědě, ekonomice a sociální spravedlnosti a množství jeho stoupenců se začalo zvyšovat.

Během této doby cestoval do různých provincií v Anatolii, kde přednášel v mešitách, kavárnách a podobně. Fethullah Gülen mluvil o důležitých otázkách, od míru a sociální spravedlnosti až po teoretický naturalismus. Jeho hlavním cílem podle jeho vlastního vyjádření zůstávalo sloužit lidstvu a vést mladou generaci k harmonii mezi intelektem a náboženskou tradicí. Během svého života až do dnes byl Fethullah Gülen silně ovlivněn myšlenkami mnoha velkých muslimských učenců, mezi kterými byli: Said Nursi, Mawlana Jalaladdin Rúmí, Abu Hanifa, Ghazali, Imam Rabbani, Yunus Emre.

V souladu s těmito mysliteli ztělesňují Gülenova filozofie a knihy myšlenky altruistické služby své komunitě a lidstvu obecně, harmonii mezi inteligencí a srdcem, upřímnost a hlubokou oddanost a lásku ke stvoření. Po celý svůj život je Gülen známý svou podporou demokracie, vědy, dialogu a nenásilí.

Fethullah Gülen je považován za zakladatele a inspirátora světového sociálního hnutí známé jako Hizmet (Služba), často známého pod názvem Gülenovo hnutí. Ve 140 zemích fungují Gülenovy školy.[1]

V roce 1994 se stal spoluzakladatelem „Nadace novinářů a spisovatelů“ a její členové ho zvolili čestným předsedou. V roce 1997 se Fethullah Gülen kvůli lepšímu přístupu k lékařské péči přestěhoval do USA. Svůj čas věnuje čtení, psaní a zbožnosti. Jeho principem je „žít, aby ostatní mohli žít lépe“ („yaşatmak için yaşamak“ v turečtině). Fethullah Gülen žije v Pensylvánii, kde pokračuje v psaní a přednáškách na různá témata. Od roku 1999 je čestným předsedou Rumiho fóra.

V roce 2008 se umístil na prvním místě v anketě o nejvýznamnější intelektuály současnosti pořádané americkým časopisem Foreign Policy.[3]

Gülen je stále literárně činný a koná také různá přednášková turné nebo uvedení svých knih.[2]

Zatykač v Turecku, žádost o vydání z USA[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 na něj byl v Turecku vydán zatykač za údajné vedení teroristické skupiny. Prezident Erdoğan se totiž domníval, že zločinci spojení s Gülenem infiltrovali klíčové orgány včetně soudů a policie, ovládli televizní studia a usilují o jeho svržení.[1]

Poté, co se v červenci 2016 část armády pokusila převzít moc v zemi, označil prezident Erdogan Gülena za „strůjce pokusu o převrat“. Po jeho potlačení bylo odvoláno téměř 3000 soudců a státních zástupců. Důvodem jejich propuštění bylo jejich údajné napojení právě na Gülena. Ten se však od puče distancoval. Erdogan žádá Spojené státy, aby ho vydaly do Turecka.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V českých zemích je to organizace Mozaiky Platform Dialog, jež se angažuje zejména v mezináboženském dialogu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Erdoganův nepřítel číslo jedna: klerik, kterého následují miliony lidí. iDNES.cz [online]. 2014-12-21. Dostupné online. 
  2. a b Vyšel německý překlad knihy Jona Pahla o hnutí Fethullaha Gülena a konalo se turné autorských čtení : Dingir (Náboženský infoservis), 27. 5. 2023
  3. Zpráva serveru Novinky.cz. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2008-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-06-27. 
  4. Justice v Turecku je paralyzovaná. Po pokusu o puč odvolali stovky soudců. iDNES.cz [online]. 2016-7-16. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]