Fethullah Gülen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fethullah Gülen
Fethullah Gülen (2016)
Fethullah Gülen (2016)
Narození 27. dubna 1941 (79 let)
Erzurum, TureckoTurecko Turecko
Znám jako aktivista, teolog, kazatel
Web http://www.fgulen.org
http://www.fgulen.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fethullah Gülen (* 27. dubna 1941, Korucuk, provincie Erzurum) je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.[1] Od konce 90. let 20. století žije v USA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fetullah Gülen, 1998

Narodil se jako Muhammed Fethullah Gülen v obci Korucuk v blízko města Erzurum v severovýchodní části Turecka. Jeho otec, Ramiz Gülen, byl imámem v regionu. Jeho matka Emine Hanim pečovala o rodinu a měla tedy hlavní vliv na Gülenův duchovní a náboženský vývoj. Fethullah Gülen navštěvoval základní školu v rodné vsi a poté, co se s rodinou přestěhoval do nedalekého městečka, začal rozvíjet své náboženské vzdělání. V roce 1959 byla Fethullahu Gülenovi v Edirne udělena státní kazatelská licence a v roce 1966 byl převeden do města Izmir. Tam se začaly formovat jeho progresivní myšlenky o vzdělání, vědě, ekonomice a sociální spravedlnosti a množství jeho stoupenců se začalo zvyšovat.

Během této doby cestoval do různých provincií v Anatolii, kde přednášel v mešitách, kavárnách a podobně. Fethullah Gülen mluvil o důležitých otázkách, od míru a sociální spravedlnosti až po teoretický naturalismus. Jeho hlavním cílem podle jeho vlastního vyjádření zůstávalo sloužit lidstvu a vést mladou generaci k harmonii mezi intelektem a náboženskou tradicí. Během svého života až do dnes byl Fethullah Gülen silně ovlivněn myšlenkami mnoha velkých muslimských učenců, mezi kterými byli: Said Nursi, Mawlana Jalaladdin Rúmí, Abu Hanifa, Ghazali, Imam Rabbani, Yunus Emre.

V souladu s těmito mysliteli ztělesňují Gülenova filozofie a knihy myšlenky altruistické služby své komunitě a lidstvu obecně, harmonii mezi inteligencí a srdcem, upřímnost a hlubokou oddanost a lásku ke stvoření. Po celý svůj život je Gülen známý svou podporou demokracie, vědy, dialogu a nenásilí.

Fethullah Gülen je považován za zakladatele a inspirátora světového sociálního hnutí známé jako Hizmet (Služba), často známého pod názvem Gülenovo hnutí. Ve 140 zemích fungují Gülenovy školy.[1]

V roce 1994 se stal spoluzakladatelem „Nadace novinářů a spisovatelů“ a její členové ho zvolili čestným předsedou. V roce 1997 se Fetullah Gülen kvůli lepšímu přístupu k lékařské péči přestěhoval do USA. Svůj čas věnuje čtení, psaní a zbožnosti. Jeho principem je „žít, aby ostatní mohli žít lépe“ („yaşatmak için yaşamak“ v turečtině). Fethullah Gülen žije v Pensylvánii, kde pokračuje v psaní a přednáškách na různá témata. Od roku 1999 je čestným předsedou Rumiho fóra.

V roce 2008 se umístil na prvním místě v anketě o nejvýznamnější intelektuály současnosti pořádané americkým časopisem Foreign Policy.[2]

Zatykač v Turecku, žádost o vydání z USA[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 na něj byl v Turecku vydán zatykač za údajné vedení teroristické skupiny. Prezident Erdoğan se totiž domníval, že zločinci spojení s Gülenem infiltrovali klíčové orgány včetně soudů a policie, ovládli televizní studia a usilují o jeho svržení.[1]

Poté, co se v červenci 2016 část armády pokusila převzít moc v zemi, označil prezident Erdogan Gülena za „strůjce pokusu o převrat“. Po jeho potlačení bylo odvoláno téměř 3000 soudců a státních zástupců. Důvodem jejich propuštění bylo jejich údajné napojení právě na Gülena. Ten se však od puče distancoval. Erdogan žádá Spojené státy, aby ho vydaly do Turecka.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Erdoganův nepřítel číslo jedna: klerik, kterého následují miliony lidí. iDNES.cz [online]. 2014-12-21. Dostupné online. 
  2. Zpráva serveru Novinky.cz
  3. Justice v Turecku je paralyzovaná. Po pokusu o puč odvolali stovky soudců. iDNES.cz [online]. 2016-7-16. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]