Brett Kavanaugh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brett Kavanaugh
Brett Kavanaugh 2018.jpg
Rodné jméno Brett Michael Kavanaugh
Narození 12. února 1965 (53 let)
Washington, D.C.
Alma mater Yale College (do 1987)
Yale Law School (do 1990)
Georgetown Preparatory School
Zaměstnavatel Právnické centrum Georgetownské univerzity
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Ashley Estes Kavanaugh
Funkce Soudce federálního odvolacího soudu USA ve Washingtonu (od 2006)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brett Michael Kavanaugh (* 12. února 1965 Washington, D.C.) je právník a soudce ve Spojených státech amerických. Od roku 2006 působí v rámci federálního odvolacího soudu ve Washingtonu. V červenci 2018 ohlásil americký prezident Donald Trump jeho nominaci do Nejvyššího soudu Spojených států amerických na místo, které se mělo uvolnit odchodem Anthonyho Kennedyho.

Brett Kavanaugh vystudoval právo na Yaleově univerzitě (bakalář 1987, doktor práv 1990). Následně pracoval nejprve jako asistent soudce pro dva soudce odvolacích soudů, Waltera Kinga Stapletona a Alexe Kozinského. Pak byl na roční stáži u Kena Starra, tehdy nejvyššího státního zástupce. Potom pomáhal Anthonymu Kennedymu v jeho roli soudce Nejvyššího soudu.

Pak opět pomáhal Kenu Starrovi, tentokrát v jeho roli nezávislého vyšetřovatele. Byl hlavním autorem Starrovy zprávy, tedy zprávy pro Kongres Spojených států amerických pojednávající o vyšetřování tehdejšího prezidenta Billa Clintona zejména v otázce aféry kolem Moniky Lewinské. Později pracoval v právní firmě Kirkland & Ellis.

Po zvolení George W. Bushe prezidentem Spojených států amerických v roce 2001 se stal součástí jeho podpůrných týmů; od roku 2003 jako White House Staff Secretary.

V roce 2003 jej prezident George W. Bush nominoval do odvolacího soudu, ale jeho potvrzení Senátem trvalo skoro tři roky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brett Kavanaugh na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]