Adam Clayton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adam Clayton
Adam Clayton rdblk.jpg
Základní informace
Rodné jméno Adam Charles Clayton
Narození 13. března 1960 (55 let)
Anglie Chinnor, Anglie
Žánry Rock, post-punk, alternative rock
Povolání Muzikant, skladatel
Nástroje Baskytara, syntezátor, kytara
Aktivní roky 1976–dosud
Vydavatelé Island
Interscope
Příbuzná
témata
U2
Automatic Baby
Passengers
Website u2.com
Významný nástroj
Fender Precision Bass
Lakland Bass
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adam Charles Clayton (* 13. března 1960 Chinnor, Oxfordshire, Velká Británie) je baskytarista irské hudební skupiny U2.

Adama Clayton se narodil jako nejstarší dítě Briana, pilota RAF, a Jo Claytonových v Oxfordshire v Anglii. Když bylo Claytonovi pět let, přestěhovala se rodina do Yellow Walls Road v Malahide nedaleko Dublinu, kde se narodili jeho sestra Sarah Jane (Sindy) a bratr Sebastian.

Navštěvoval soukromou školu v Rathfarnhamu, ale nesnášel ji. Měl problémy s disciplínou. Později přešel na Mount Temple High School, kde potkal své budoucí kolegy ze skupiny U2. Larry Mullen přes inzerát sháněl hudebníky, což Adam nejdříve přehlížel v domnění, že jde o školní akci. Když se dozvěděl, že tomu tak není, ukázal se na první zkoušce kapely. Fungoval také jako první manažer, než se této funkce ujal zkušenější Paul McGuinness.

Dlouhá léta platil Clayton za starého mládence skupiny U2. 10. dubna 2006 se ale na oficiálních stránkách skupiny objevilo oznámení o jeho zasnoubení se Suzanne „Susie“ Smith, pracovnicí nahrávací společnosti a bývalou asistentkou Paula McGuinesse. Po desetiletém chození pár uspořádal v roce 2007 svatbu.

Používané baskytary[editovat | editovat zdroj]

Hlavními basovými kytarami, které Clayton používal během celé své kariéry, jsou Fender Jazz Bass a Fender Precision Bass. V poslední době používá také basy Lakland, modely s podpisy Joe Osborna a Darryla Jonese. Používá zesilovače Ashdown a modrá trsátka Herdim, stejně jako jeho kolega The Edge.