Adam Clayton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Adam Clayton
Adam Clayton v roce 2009
Základní informace
Rodné jméno Adam Charles Clayton
Narození 13. března 1960 (58 let)
Anglie Chinnor, Anglie
Žánry Rock, post-punk, alternative rock
Povolání Muzikant, skladatel
Nástroje Baskytara, syntezátor, kytara
Aktivní roky 1976–dosud
Vydavatelé Island
Interscope
Příbuzná témata U2
Automatic Baby
Passengers
Web u2.com
Významný nástroj
Fender Precision Bass
Lakland Bass
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adam Charles Clayton (* 13. března 1960 Chinnor, Oxfordshire, Velká Británie) je baskytarista irské hudební skupiny U2.[1] Hrát na baskytaru začal v roce 1976 a stále ještě aktivně hraje. Clayton a U2 získaly řadu ocenění, například 22 cen Grammy,[2] včetně těch, pro nejlepší rockové duo nebo album roku a píseň roku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adam Clayton se narodil jako starší dítě Briana a Jo Claytonových dnes 13. března 1960 v Chinnor v Oxfordshire (Anglie). Jeho otec byl pilot RAF, ale později začal pilotovat osobní letadla.[3] Jo Claytonová, matka Adama, pracovala načerno jako letuška.[3] Když byli Adamovi 4 roky, jeho otec si našel práci v Keni jako pilot pro východoafrické aerolinie.[3] Celá rodina se tedy přestěhovala do Nairobi, sám Adam Clayton popisuje toto období jako nejšťastnější z jeho dětství.[3] V roce 1965 se rodina přestěhovala do Malahide v Irsku. Tam se později narodil Claytonův mladší bratr Sebastian. Tam se rodina Claytonových seznámila s Evansovými. Evansovy měli dva syny, Dika a Davida (David je dnes známý jako "The Edge"), ti později založili s Adamem kapelu Feedback, ze které se nakonec stala kapela U2.

Ve věku 8 let byl Adam Clayton poslán do internátní školy Castlepark v Dalkey. Adam ale změnu nenesl dobře, naopak školu nenáviděl. Nebyl sportovně orientovaný, naopak měl zájem o hudbu. Na Castlepark ale studenti nesměli poslouchat pop hudbu nebo sledovat televizi. Výsledkem tohoto zákazu bylo, že Adam vstoupil do skupiny Gramphone, kde byla hlavním zaměřením klasická hudba. Začal brát lekce klavíru, ale v deseti letech začal poslouchat rockové kapely; Jesus Christ Superstar, Hair...

Adam v roce 2011, Brazílie

Clayton změnil školu, když mu bylo 13. Přesunul se na školu St Columba's College v Dublinu. Tam začal poslouchat tehdy moderní hudbu; The Beatles, The Who, Grateful Dead, Carole King a podobné. Také si koupil akustickou kytaru a začal se učit akordy a písně.

Basovou kytaru mu rodiče koupili ve věku 15 let. V té době opět změnil školu; přešel na Temple Comprehensive School v Dublinu. Tam se setkal s Paulem "Bono" Hewsonem a Larrym Mullenem jr. S nimi, "The Edge" a Dikem Evansem založil Adam kapelu, později se k nim ještě přidali přátelé Peter Martin a Ivan McCormick, ti ji ale brzy opustili. Jméno se měnilo několikrát, nejdříve The Hype, až později U2. Po přejmenování na U2 ale kapelu opustil Dik.

Clayton zůstal svobodný až do roku 2013, kdy se po desetiletém chození oženil se Suzanne "Susie" Smith.

Používané baskytary[editovat | editovat zdroj]

Hlavními basovými kytarami, které Clayton používal během celé své kariéry, jsou Fender Jazz Bass a Fender Precision Bass. V poslední době používá také basy Lakland, modely s podpisy Joe Osborna a Darryla Jonese. Používá zesilovače Ashdown a modrá trsátka Herdim, stejně jako jeho kolega The Edge.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adam Clayton na anglické Wikipedii.

  1. www.threechordsandthetruth.net [online]. www.threechordsandthetruth.net [cit. 2016-02-09]. Dostupné online. 
  2. The GRAMMYs [online]. The GRAMMYs [cit. 2016-02-09]. Dostupné online. 
  3. a b c d U2; MCCORMICK, Neil. U2 by U2. [s.l.]: HarperCollins 484 s. Dostupné online. ISBN 9780061903854. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]