George Francis FitzGerald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
George Francis FitzGerald
Narození3. srpna 1851
Dublin
Úmrtí22. února 1901 (ve věku 49 let) nebo 21. února 1901 (ve věku 49 let)
Dublin
Místo pohřbeníMount Jerome Cemetery
Alma materTrinity College
Povolánífyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelTrinity College
OceněníKrálovská medaile (1899)
společník Královské společnosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Francis FitzGerald (3. srpna 1851 Dublin22. února 1901 Dublin) byl irský fyzik a matematik, který proslul především objevem kontrakce délek a pracemi v oblasti elektromagnetismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1851 v Dublinu. Jeho otec William byl profesorem filosofie, později se stal biskupem, strýcem z matčiny strany byl fyzik George Johnstone Stoney. V 16 letech nastoupil FitzGerald na univerzitu v Dublinu, kde následně strávil zbytek své vědecké kariéry.

Spolu s několika dalšími vědci jako byli Heinrich Rudolf Hertz, Oliver Lodge a Oliver Heaviside patřil k vůdčím postavám fyziky elektromagnetismu 2. poloviny 19. století. V roce 1883 navrhl FitzGerald zařízení na výrobu elektromagnetických vln za pomoci rychle oscilujícího elektrického proudu. Ty byly skutečně experimentálně doloženy Hertzem o 5 let později.

Roku 1889 navrhl vysvětlení negativního výsledku Michelsonova-Morleyho experimentu, které spočívalo v tom, že by byly všechny objekty zkráceny ve směru pohybu. Podobnou myšlenku formuloval a rozpracoval v roce 1892 i Hendrik Antoon Lorentz. Později se kontrakce délek stala zásadní součástí speciální teorie relativity vytvořené v roce 1905 Albertem Einsteinem.

FitzGerald v březnu 1895 jako šestý v pořadí zakoupil kluzák Otto LilienthalaNormalsegelapparat“. Společně se svými studenty zkoušel, jak kluzák funguje, ale neúspěšně. O svých zkušenostech s ním sepsal zprávu v časopise Royal Aeronautical Society „The Aeronautical Journal“.[1]

FitzGerald trpěl vážnými problémy trávicího ústrojí, jejichž následkem zemřel v 49 letech roku 1901.

Byl ženatý, měl tři syny a pět dcer.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Francis FitzGerald na anglické Wikipedii.

  1. Werner Schwipps: Der Mensch fliegt – Lilienthals Flugversuche in historischen Aufnahmen; Bernard & Graefe Verlag, Koblenz 1988, ISBN 3-7637-5838-0., s. 128

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]