Brigita Irská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brigita Irská
Patrick Joseph Tuohy: sv. Brigita
abatyše
Datum narození mezi 451 - 453
Místo narození Faughart
Datum úmrtí 1. února 523
Místo úmrtí Kildare
Svátek 1. února
Místo pohřbení Downpatrick
Uctívána církvemi Římskokatolická, Anglikánská církev
Atributy berla abatyše, hůl, kniha
Patronkou Irska

Brigita z Kildare či Brigita Irská (mezi 451 a 453, Faughart1. února 523 Kildare) je podle legendárního podání považována za zakladatelku kláštera v Kildare a dalších klášterů. Historické prameny ohledně jejího života jsou velmi nejednotné a nejstarší dochovaný životopis svaté Brigity vznikl až dvě století po její smrti. To vede k pochybnostem o autenticitě vyprávění o svaté Brigitě. Lze vytušit též určitou spojitost mezi úctou ke světici a keltským kultem bohyně Brigid. Některé atributy má svatá Brigita se zmíněným božstvem společné.

Legendy[editovat | editovat zdroj]

Brigita byla podle legend dcerou krále Dubhtacha z Leinsteru a Brokky. Matka byla křesťankou, pocházela z národa Piktů. Křest přijala z rukou samotného sv. Patrika, "Apoštola Irska". Brigita svou štědrostí a pomocí vůči chudým a nemocným rozhněvala otce, proto se uchýlila do kláštera. Její otec později také přijal křest a jak uvádí Liber hymnorum z 10. století, leinsterský král daroval Brigitě pozemek v Kindale, aby na něm vystavěla klášter.

Brigita v Kildare žila až do své smrti a byla pohřbena v Downpatricku. O světici se zmiňuje množství středověké literatury: např. Kniha z Lismore, Breviarium aberdonense či Bethada Náem n-Érenn. Vysvětlení souvislosti mezi svatou Brigitou a bohyní Brigid možno hledat například v tom, že Brigita asi založila klášter v Kildare na místě původní pohanské svatyně. Datum úmrtí se také kryje se svátkem bohyně Brigid v Imbolku. S postavou svaté Brigity je spojeno množství až fantaskních příběhů. V pozdější skotské lidové tradici hraje Brigita úlohu porodní báby Panny Marie.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Svatá Brigita je považována za patronku Irska. Její svátek církev v Irsku slaví 1. února a jméno svaté Brigity nese velké množství irských škol.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]