Svatý Brendan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Brendan
Brendan
Brendan
kněz
Narození484 Tralee
Hrabství Kerry, Irsko
Úmrtí577/578 Clonfert
Galway, Irsko
Svátek16. května
Státní občanstvíHibernia
Vyznáníkřesťanství
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Patronemvelryb, lodníků, potápěčů, námořníků, cestujících, diecéze Clonfert, diecéze Kerry
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Brendan (484[1] Tralee577/583[2] Clonfert, Galway[3]) je irský světec, jeden z dvanácti apoštolů Irska.[4] Během svého života byl knězem, mnichem a zakladatelem kláštera Clonfert. Pro své cesty severním Atlantikem byl nazýván mořeplavcem či cestovatelem. Svůj život zasvětil hledání „Země přislíbené svatým“ („Terra Repremissionis Sanctorum“). Knězem byl vysvěcen ve svých 28 letech.

Legendy[editovat | editovat zdroj]

Zprávy o jeho dobrodružných plavbách se dochovaly v textu Navigatio sancti Brendani abbatis (Plavba svatého opata Brendana), který byl zaznamenán v průběhu 10. století. Texty vypráví o přistání mnichů na hřbetě velryby, kterou si spletli s ostrůvkem a svůj omyl poznali až při rozdělávání ohně, kdy se velryba probudila. Podle legendy, při hledání země přislíbené svatým doplul do Grónska a k břehům severní Ameriky[1][3] Podle nejstarších dochovaných zpráv započal svou cestu přes moře v roce 545 cestou na západ. Se 17 mnichy se plavil na lodích s dřevěným rámem potaženým impregnovanou kůží zvaných Curragh[5]. Chtěl dorazit do zaslíbené země svatých. Podle legendy před tím než tam dorazili museli překonat mnoho nebezpečí. Prošli několika očistci, při příchodu na ostrov se setkali s některými démony, padlými anděly, kteří žili na ostrově, mluvili se zrádcem Jidášem. Po sedmi letech nakonec dorazili do ráje, ale nesměli tam zůstat a tak se vrátili do Irska.[3] 

Texty Navigatio sancti Brendani abbatis nepřináší důvěryhodné zprávy, texty sloužily k náboženskému vzdělání, nepopisují události tak, jak byly. Znalosti a skutečnosti byly podrobeny autoritě Bible. To se aplikovalo i na zprávy z Brendanových cest. Bez přesvědčivých důkazů stop po Irech v Americe v 6. století zůstanou jeho cesty jen legendou.

Literární zpracování[editovat | editovat zdroj]

Legendu zpracoval Julius Zeyer v básni Kronika o svatém Brandanu (1886).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kdo opravdu objevil Ameriku?. Česká televize [online]. [cit. 2013-11-09]. Dostupné online. 
  2. RAVIK, Slavomír. O světcích a patronech. Praha: Levné knihy KMa, 2006. ISBN 80-7309-343-X. S. 177. 
  3. a b c sv. Brendan. catholica.cz [online]. [cit. 2021-09-12]. Dostupné online. 
  4. Catholic Encyclopedia: The Twelve Apostles of Erin. www.newadvent.org [online]. [cit. 2013-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KNORR, Ivan. Mladá země starých příběhů. Země světa. 8.4.2021, roč. 19, čís. 4, s. 2-11. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]