Clevelandská dohoda
Clevelandská dohoda byl první společný písemný dokument podepsaný představiteli Čechů a Slováků na počátku první světové války. Jeho účelem, jako i dalších takových prohlášení, bylo také prokázat Spojencům společný boj za sebeurčení těchto dvou národů válčícího Rakouska-Uherska. V květnu 1918 ji nahradila Pittsburská dohoda.
Zástupci Slováků byli ochotni zúčastnit se práce na založení společného samostatného česko-slovenského státu jen pod tou podmínkou, že se bude jednat o federaci.
Po několikaměsíčních vyjednáváních dohodu podepsali 22. října 1915 v Clevelandu zástupci Slovenské ligy Ivan Daxner a Albert Pavol Mamatej a Českého národního sdružení Ludvík Fisher a Josef Tvrzický-Kramer.[1] Dohoda se týkala podmínek spolupráce mezi Čechy a Slováky a vyhlásila společný program s pěti body:
Clevelandská dohoda
České národné združenie podržuje si právo prípadnej zmeny a to samé právo má aj Slovenská liga. Cleveland, Ohio, dňa 22. októbra 1915 |
V dalších ustanoveních dohody se obě strany mj. zavázaly vytvořit finanční fond a společný výbor na jednání s Jihoslovany.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clevelandská dohoda na slovenské Wikipedii.
- ↑ Pred 100 rokmi bola podpísaná Clevelandská dohoda [online]. Konzervatívny výběr [cit. 2015-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-21. (slovensky)
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
- Československý politický systém I., PhDr. Petr Just, IPS FSV UK, 11.6.2006 na stránkách just.wz.cz
- KOPECKÝ, Michael. Etapy vývoje státoprávního uspořádání Československa. Osudy, ideje, státní smlouvy. Diplomová práce. Praha: Universita Karlova, Právnická fakulta, 2006. 66 s. Dostupné online. S. 6-8.
- Text Clevelandské dohody: online Materiál Masarykovy univerzity v Brně.
- Clevelandská dohoda z roku 1915 žiadala samostatnosť Čiech a Slovenska