Deklarace Slovenské národní rady o svrchovanosti Slovenské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Deklarace Slovenské národní rady o svrchovanosti Slovenské republiky je usnesení Slovenské národní rady které přijala dne 17. července 1992. Poslanci národní rady v ní vyslovili požadavek samostatnosti Slovenska. Ze 147 přítomných poslanců se jich pro dokument vyslovilo 113 – byli to zejména poslanci stran Hnutí za demokratické Slovensko, Slovenské národní strany a většina Strany demokratické levice, mezi nimi i Robert Fico, budoucí premiér (2006–2010). Proti hlasovalo 24 poslanců; deset se jich zdrželo hlasování.

Téhož dne oznámil svůj úmysl podat demisi z funkce prezidenta ČSFR Václav Havel. Deklarace byla jednou z historických událostí které předcházely rozdělení Československa a vznik samostatných států – České a Slovenské republiky 1. ledna 1993.

Celé znění deklarace ve slovenštině je následující:

My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada,

slávnostne vyhlasujeme,

že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť

sa naplnilo.

V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie.

Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta.

Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.

Bratislava 17. júl 1992

Na oslavu schválení deklarace byly téhož dne večer na mnoha místech Slovenska zažehnuty „Vatry svrchovanosti“. Největší z ohňů hořel u kostela sv. Jana Křtitele nad Kremnickými Banemi.[1]

Slovenská republika 17. červenec slaví na připomínku přijetí deklarace jako památný den, na mnoha místech se pravidelně zapalují Vatry svrchovanosti.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]