Wikipedie:Fotografická wikiprocházka ze Srubce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Všechny editory Wikipedie zveme na konci prázdnin na odpolední wikipedickou fotoprocházku ze Srubce na Rudolfov jako jednu z akcí Wikipedie Pod reálnou lípou. Hlavní myšlenka akce je osobní setkání wikipedistů na jihu Čech spojené s tvorbou pro projekty Nadace Wikimedia (Wikipedia, WM Commons, Wikidata apod.). Focení není povinné.

Start[editovat | editovat zdroj]

Zastávka MHD Srubec Točna v neděli 28. srpna 2022 ve 13:30 – vyčká se příjezdu MHD: autobus č. 13 ve 13:27, který ve 13:10 odjíždí z Nádraží.

Vzhledem k předpovědi počasí, která na různých aplikacích hlásila déšť od cca 12 h do cca 15 h, jsme se po telefonní konzultaci se všemi přihlášenými rozhodli procházku posunout na později. V neděli 28. srpna 2022 jsme se tedy sešli na zastávce MHD Srubec Náves ve 14:51 – vyčkalo se příjezdu MHD: autobus č. 13, který ve 14:35 odjíždí z Nádraží. Původní místo srazu Srubec Točna byla hned následující zastávka, tam ale tento autobus nestavil. (Dále ponecháno v původním, přípravném znění bez změny do minulého času po akci.)

Trasa a náplň[editovat | editovat zdroj]

Cíl ostření: fotograf míní, mobil mění :-)
U dobrovodského kostela PM Bolestné

Půjdeme cca 7 km – mapy.cz. Časový odhad je se zastávkami na focení cca 3 hodiny, s občerstvovací zastávkou (viz níže) samozřejmě déle.

Budeme nejen fotit, ale také diskutovat o tématech spojených s projekty Wikimedia, probereme wikiakce, o které byste u nás na jihu měli zájem, a rádi náseledně pomůžeme a poradíme s vašimi editacemi včetně nahrání fotek a jejich využití na Wikipedii, Wikidatech a podobně.

V půli cesty se můžeme zastavit v nějakém občerstvovacím podniku na Dobré Vodě.

Cíl[editovat | editovat zdroj]

Rudolfov Hlincohorská nebo Rozcestí (7 km)
Rozhodnout se zkrátit si cestu je díky blízkým zastávkám MHD snadné i během procházky: připojit i odpojit se je možné např. v Dobré Vodě po 3 km nebo v Dubičném po 5 km.

S sebou[editovat | editovat zdroj]

  • Pro přírodní podmínky vhodné oblečení a obuv
  • Ochranu před případným promoknutím
  • Vlastní občerstvení – obzvláště dostatek tekutin
  • Fotoaparát či mobil s fotoaparátem, chcete-li fotit :-)
  • Pět peněz na možnou občerstvovací zastávku

Kontakt na organizátora[editovat | editovat zdroj]

Pro fotografy[editovat | editovat zdroj]

Během wikiprocházky doporučujeme fotit především dosud vizuálně nezdokumentované objekty.

Chcete-li si objekty pro své focení předem trochu naplánovat, doporučujeme využít například následující nástroje, které zobrazují špendlíky s položkami (objekty) Wikidat, jež mají uvedené souřadnice GPS. Nové objekty do Wikidat samozřejmě můžete i sami zapsat a přidat k nim své fotografie (s obojím rádi pomůžeme).

Wikishootme: wikishootme.toolforge.org – na odkazu vlevo je Srubec zhruba uprostřed, vše červené (na rozdíl od zeleného) stále nemá fotografii na Wikidatech – je toho stále dost :-)

Wikinity: wikinity.toolforge.org – stránka zobrazí špendlíky dle vaší volby: napište „Srubec“ > zvolte, zda chcete vidět již nafocené objekty (Photographed), objekty na Wikidatech zatím bez obrázku (Unphotographed) anebo obojí > změňte číslo 5 na 10 (km rozsahu od startu) > nechte nástroj během pár sekund vyrobit požadovanou mapu (klik na Search); v zobrazených vrstvách vpravo nahoře v mapě pak můžete některé typy objektů skrýt (např. ulice).

Commons: Vyhledávat (ne)nafocené je samozřejmě možné a dobré ověřovat i rovnou v kategoriích a rozklikávacích podkategoriích na Commons, odkud uvádíme několik užitečných odkazů:

Prosím, zapište se níže, plánujete-li přijít, a přidejte si stránku do svých Sledovaných (pro začínající editory: klik na hvězdičku v horním menu).

Ač předpověď nebyla úplně příznivá, rozhodli jsme se cestu uskutečnit a pouze o hodinu posunout její začátek. Mokli jsme tak pouze první hodinu, byli jsme nicméně na mokro vybaveni. Trasu jsme prošli celou – fotografie sice neobsahují krásnou modrou oblohu, ale i tak jsme dosud nezdokumentované objekty z Wikinity/Wikishootme nafotili, nahráli a použili v projektech Wikimedia. Kolega Filip nás musel kvůli spojům opustit už na Dobré Vodě. Otevřen byl až rudolfovský podnik U Flašků, kde jsme setkání zakončili a rozešli se.