Rudolfov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě na Českobudějovicku. O části města Liberec pojednává článek Rudolfov (Liberec).
Rudolfov
Kostel sv. Víta na Rudolfově
Kostel sv. Víta na Rudolfově
Znak obce RudolfovVlajka obce Rudolfov
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0311 544981
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) České Budějovice (CZ0311)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec České Budějovice
Historická země Čechy
Katastrální výměra 3,20 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 544 (2019)[1]
Nadmořská výška 480 m n. m.
PSČ 373 71
Zákl. sídelní jednotky 2
Části obce 2
Katastrální území 2
Adresa městského úřadu Městský úřad Rudolfov
Hornická 11
373 71 Rudolfov
Starosta Vít Kavalír
Oficiální web: www.mestorudolfov.cz
Email: sekretariat@rudolfov.cz
Rudolfov v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Rudolfov
Rudolfov
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolfov je město v okrese České Budějovice. Leží asi 5 km severovýchodně od Českých Budějovic na Lišovském prahu. Město má přibližně 2 500[1] obyvatel a jeho katastrální výměra činí 320 ha. PSČ Rudolfova je 373 71, místní část Hlinsko však spadá do obvodu českobudějovické pošty (370 01). Město je stavebně srostlé se sousedními Adamovem a Vrátem. K Rudolfovu patří i část Hlinsko, která leží na nesousedícím území a tvoří tak exklávu města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kayser Rudolffstadt (Město císaře Rudolfa, později pouze Rudolfov) bylo založeno roku 1585 z obce Velké Hory na základě výsadní listiny, kterou městu udělil německý císař a český král Rudolf II. V ní byl obci udělen status svobodného královského horního města s rozsáhlými privilegii. Město s převládajícím počtem evangelických věřících bylo centrem hornického života a sídlil v něm královský horní úřad. V okolí se již od 14. století nacházely významné stříbrné doly, ve kterých se těžba rudy slibně rozvíjela až do roku 1600. Město tehdy čítalo 250 domů a bylo tak jedním z největších na jihu Čech. Postupně se stalo nebezpečným konkurentem katolických Českých Budějovic. To se nezměnilo ani po roce 1610, když těžba a tavení stříbra začaly pomalu upadat pro vyčerpání dolů.

výtěžková medaile
Rudolfova 1593

Konec Rudolfova jako významného města a soupeře Budějovic přišel s českým stavovským povstáním. V něm zůstaly Budějovice věrné císaři a katolické církvi, zatímco Rudolfov se k povstání připojil. Když pak v roce 1619 táhla skrz jižní Čechy císařská vojska, neopomněli budějovičtí upozornit císařského generála Buquoye na neprominutelnou zradu Rudolfova, která dle nich musí být okamžitě a nekompromisně potrestána. Rudolfov byl císařským vojskem vypálen a srovnán se zemí. V roce 1620 Ferdinand II. torzu města privilegia odebral a předal je svému generálovi španělského původu Baltasaru Marradasovi jako poddanské město. Do své původní podoby a slávy se již Rudolfov nikdy nevrátil.

Částečně obnoveno bylo město již v 17. století, určitý výraznější rozkvět pak prodělalo v 19. století.

Z Rudolfova podle pověsti pochází zvon Bumerin z Černé věže v Českých Budějovicích.

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Bývalá rudolfovská radnice

Rudolfov se skládá ze dvou místních částí:

 • Hlinsko (k. ú. Hlinsko u Vráta, exkláva města), součástí Rudolfova od roku 1976.
 • Rudolfov (k. ú. Rudolfov u Českých Budějovic)

V letech 1943–1945 a 1976–1990 byly součástí města i Adamov a Hlincova Hora. V letech 1976–1990 pak také Dubičné a Vráto.

Místní názvy[editovat | editovat zdroj]

Různé části města jsou místně pojmenovány, nemají však status částí ani sídelních jednotek - jedná se druh místopisu zavedený předchozími generacemi a převzatý do místního slangu.[2]

 • Na Americe – lokalita v okolí známé rodinné restaurace Na Americe v blízkosti točny MHD, směr Hlincova Hora.
 • U Štítu – lokalita u fotbalového hřiště v kopci pod hasičskou zbrojnicí
 • Blaheťák – lokalita u rybníčku na konci Rudolfova směrem k Mrhalu
 • U Chrta – lokalita u bývalého koloniálu s průmyslovým zbožím
 • U kulturáku – lokalita okolo dnes již neexistujícího kulturního domu. Na jeho místě se v 90. letech 20. století postavila pobočka ÚHUL České Budějovice[3]
 • Svaťák – obecní rybník zvaný Královský s vysokou hrází se sochou Svatého Jana Nepomuckého
 • Pučejdlák – prudký kopec pod radnicí
 • Pod zámečkem – nejníže položená lokalita v západní části města pod renesančním zámečkem (bývalá kasárna – již od dob první republiky)
 • U Bulhara – lokalita v místech dnes již neexistujícího velkého zelinářství naproti Zámečku
 • Farská louka – lokalita mezi základní školou a Veskou naproti hřbitovu u konečné MHD u kostela Sv. Víta
 • Šibeník – nová lokalita mezi domovem mládeže (Adamov) a Veskou
 • Veska je nejvýše položená lokalita Rudolfova na výjezdu směrem k Lišovu. Dříve samostatná víska s názvem Vesce, Ves nebo Véska, či německy Wes am Berg.

Rudolfovu se říkalo i Perštát z německého Bergstadt (Horní Město) a také Velké Hory. Sousednímu Adamovu se říkalo Malé Hory.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]


Rudolfov

Počet obyvatel
Rok Počet obyvatel
1971 1 928
1975 1 936
1976 3 539
1980 3 762
1985 4 099
1990 4 267
1991 2 323
1995 2 298
2000 2 329
2005 2 401
2010 2 430
2014 2 502
2018 2 575
Zdroj: Databáze demografických údajů
za obce ČR na czso.cz

Do vývoje počtu obyvatel v minulosti zasáhly územní změny obcí, kdy nejprve v roce 1975 bylo s Rudolfovem sloučeno 6 obcí a poté v roce 1990 se 7 obcí osamostatnilo.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V komunálních volbách 2010 se do zastupitelstva dostali nezávislí (5), KDU-ČSL (5), ODS (3) a Věci veřejné (2).

Minulými starosty byli Ing. Miloslav Hroch (nezávislý), krátce Vratislav Klabouch (nezávislý), Ing. Milan Třebín (KDU-ČSL, 2006–2010), od roku 2010 je starostou Vít Kavalír (ODS).

Městský úřad v roce 2009 musel přesídlit do budovy pošty, protože provoz v zanedbávané budově radnice musel omezit statik. Přestože nynější radnice patří k nejstarším v Čechách, místní politici se dosud nedokázali shodnout na způsobu její opravy a formě případných státních nebo evropských dotací. V roce 2012 byla vybudována zcela nová radnice v prostorách rudolfovského zámečku.V prostorách Perkmistrovského domu se nyní nachází Hornické muzeum, otevřené od 1. 10. 2014.

Kultura a pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Rudolfově.

Najdeme zde starobylý Perkmistrovský dům (muzeum), základní devítiletou školu s jídelnou, mateřskou školku, tělocvičnu, římskokatolický kostel Sv. Víta (výrazný orientační bod) s děkanstvím a Sbor smíření CČSH s farou.

Občané města jezdí za kulturou do Českých Budějovic a na menší akce do okolních vesnic. V městě se konají jednou ročně malé Hornické slavnosti a příležitostné charitativní akce. Aktivita zastupitelstva se v této oblasti soustřeďuje na vítání nově narozených občánků na radnici.

Hospodářství, infrastruktura, doprava[editovat | editovat zdroj]

Rudolfov nemá přirozené náměstí, jelikož původní historické centrum s chaotickou zástavbou u Královského rybníku tuto úlohu neplní. Veřejné prostranství (náměstí nebo park s lavičkami) by mohlo vzniknout na tzv. Farské louce (asi 2 ha pole přímo u Třeboňské silnice, naproti kostelu a základní škole). Plocha Farské louky je v územním plánu z roku 2008 vymezena jako plocha smíšená obytná a občanské vybavenosti. O jejím využití se však stále nedošlo ke shodě, ačkoliv architektonické návrhy představilo tehdejší vedení města již v roce 2008.[4]

Vzhledem k těsné blízkosti Českých Budějovic je Rudolfov napojen na síť MHD tohoto krajského města. Do Rudolfova jezdí autobusová linka 1 (v letech 2012 − 2018 jako linka 21, krátkou dobu i 18), která jezdí z Haklových Dvorů přes Nádraží na Rudolfov ke Kostelu, na Hlincovou Horu, Rudolfov na Americe a několik spojů pouze do Nového Vráta – U Scanie.

V minulosti ležel na hlavním silničním tahu na Brno (dnes silnice II/634), po vybudování přeložky této silnice mezi Hůrami a Libničí směrem na Lišov ho lze nyní minout ze severní strany. Malá část městských ulic má dosud jen nezpevněný povrch.

Přímo na území Rudolfova železnice nevede, do oblasti asi 600 metrů západně od západní hranice Rudolfova však vede železniční vlečka od Českých Budějovic.

V letech 1932–1955 fungovalo jižně od města, na svahu Dlouhého vrchu malé letiště pro kluzáky, mezi lety 1946–1952 i s hangárem pro pět letadel a řídící věží. Ve druhé polovině 20. století se místo využívalo pouze k letům na rogalu a na místě byl instalován pomník bezmotorového létání. Později se prostor začal využívat k paraglidingu.[5][6]

Zdravotní péče[editovat | editovat zdroj]

Defibrilátor umístěný v úložné skříni

Zdravotní péči v Rudolfově zajišťuje praktický lékař pro dospělé, dětská lékařka a zubní lékař. Lékárna zde není. O seniory je postaráno v domě s pečovatelskou službou.

V roce 2018 byl pro rychlou záchranu života pořízen automatický externí defibrilátor (AED), který je umístěn v boxu na veřejně přístupném místě – u hasičské zbrojnice ze strany Adamovské ulice.[7]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Město leží na úbočí Lišovského prahu (asi 480 m n. m.) asi 5 km severovýchodně od centra Českých Budějovic. Z Rudolfova je za hezkého počasí velmi krásný výhled přes Českobudějovickou pánev na Kleť a střední Šumavu (Boubínská a Želnavská hornatina).

Lesy východně od města v údolích Rudolfovského potoka a Vráteckého potoka, které protékají po okraji města, jsou příjemné pro procházky v přírodě – toho využívají rodiny s dětmi z Českých Budějovic, protože do Rudolfova jezdí autobusy MHD. Na severním okraji Rudolfova dále začíná cyklistická stezka, kterou vybudovala sousední obec Hlincová Hora.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o osoby, které jsou nějakým způsobem spjaty s městem, buď se zde narodily, zemřely anebo v něm nějakou dobu pobývaly. Osobnosti jsou řazeny podle abecedy.

 • Jakub Achart – kněz, který v letech 17131734 působil v Rudolfově, neobyčejně schopný kněz, kterému se mj. nakrátko podařilo obnovit místní těžařství
 • Josef Bartuška (18981963), byl českým básníkem, malířem, publicistou, hudebníkem, divadelníkem i filmařem, patřil k nejvšestrannějším osobnostem české meziválečné avantgardy. V Rudolfově působil jako učitel a zemřel zde.
 • Miroslav Bedřich Böhnel (18861962), spisovatel, středoškolský profesor, prozaik a dramatik, napsal mj. knihu Dějiny města Rudolfova
 • Jan Holub (19422018), plochodrážní jezdec a mistr republiky jednotlivců z let 1968 a 1969
 • Jan Hromádka (1886–1968), geolog a geomorfolog, zemřel zde
 • Salomon Gottfried Job, zdejší malíř ve 2. polovině 17. století
 • Matyáš Václav Klaudi (17781824), rudolfovský rodák, historik Rudolfova, magistrátní rada v Českých Budějovicích a zakladatel budějovické nemocnice
 • Vojtěch Krž (18611924), politik, říšský poslanec
 • Josef Kříž, akademický sochař a malíř (* 1932)
 • Zdeněk Mathauser (19202007) byl český vysokoškolský učitel, rusista, dále pak estetik a literární vědec
 • Leopold Matouš, legionář, politik, diplomat, majordomus prezidenta Edvarda Beneše
 • Milada Persanová (* 1906), malířka, narozena v Rudolfově
 • Josef Plojhar, ministr zdravotnictví v letech 1948–1968, v roce 1939 působil jako kněz v Rudolfově
 • Jiří Probošt (18801953) akademický malíř, od 30. let až do své smrti žil v Rudolfově
 • František Sobíšek (1920–2013), farář
 • Martin Stáhalík (1962–2001), letecký akrobat
 • Jiří Vančura, herec
 • Josef Vandas, farář
 • Jiří Zeman (19261996), akademický malíř, pedagog
 • Miloslav Ziegler (* 1943), československý fotbalista, útočník

Partnerská obec[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
 2. [1]
 3. Pobočky UHÚL. www.uhul.cz [online]. [cit. 2007-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-03. 
 4. OTTA, Edwin. Rudolfov hledá tvář náměstí. deník.cz [online]. 29.3.2008. Dostupné online. 
 5. Na Dubičák se na jeden den vrátili letci. Českobudějovický deník. 2011-06-26. Dostupné online [cit. 2017-08-20]. (česky) 
 6. WWW.WPARTNER.CZ, WRS - redakční systém - W Partner s.r.o. -. O obci - Obec - Obec Dubičné. www.dubicne.cz [online]. [cit. 2017-08-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-28. 
 7. Zástava srdce stále častěji postihuje i mladší lidi. Na veřejných místech se proto objevují defibrilátory. České Budějovice [online]. 2019-04-16 [cit. 2019-04-18]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Böhnel Bedřich: Dějiny města Rudolfova, České Budějovice 1956.
 • Černý Jiří: Farní kostel sv. Víta v Rudolfově. Stručně z historie. Rudolfovský Patriot. Občasník rudolfovského spolku Patriot, 2000, č. 7 (prosinec), s. 8 – 11.
 • Klabouch Vratislav: Rudolfovsko. Praha - Litomyšl 2008.
 • Kovář Daniel, Českobudějovicko, II. Pravý břeh Vltavy, Veduta, 2008, s. 216–224.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]