Střížov (okres České Budějovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Střížov

Kostel
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0311 545091
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) České Budějovice (CZ0311)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec České Budějovice
Historická země Čechy
Katastrální území Střížov nad Malší
Katastrální výměra 4,66 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 214 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 494 m n. m.
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Obecní úřad Střížov
Střížov 63
374 01 Trhové Sviny
Starosta Jan Burda
Oficiální web: www.strizov.cz
Email: strizov@strizov.cz
Střížov v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Střížov
Red pog.svg
Střížov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střížov (něm. Driesendorf) je obec ležící v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský, zhruba 10 km jjv. od Českých Budějovic. Etnograficky náleží Doudlebsku. Nachází se ve Strážkovické pahorkatině, ve zdaleka patrné poloze na svazích návrší (535 m n. m.) zvedajícím se 2,5 km severovýchodně nad soutokem Malše se Stropnicí. Díky této poloze blízko soutoku má katastrální území název Střížov nad Malší. Ke dni 31. 12. 2007 zde žilo 182 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název obce pochází buď podle jednoho z osadníků - Strycha, nebo podle strážního místa. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1263, kdy se Jaroslav ze Střížova (Jeruzlab de Strizendorf) jmenuje mezi svědky prodeje vsi Záboří vyšebrodskému klášteru.

V letech 1943-5 byla ke Střížovu připojena osada Borovnice.

V současnosti je v obci základní škola, školka, hospoda, smíšené zboží a kulturní dům. V katastru obce se nachází chatová osada. Obec je členem Mikroregionu Pomalší.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel sv. Martina na severovýchodním kraji okrouhlé návsi − Jednolodní stavba s pětiboce ukončeným presbytářem, po jižní straně přiléhá hranolová věž a obdélná sakristie. Kostel je v jádru raně gotický z doby kolem roku 1300, byl přestavován před rokem 1493, další úpravy proběhly v letech 1660 (klenba lodi), 1775 a 1871 (přístavba sakristie). Dochovaly se zde náhrobní kameny Kořenských z Terešova a na Komařicích ze 16. a 17. století. Hřbitov, původně obklopující kostel, byl zrušen roku 1772, zhruba od téže doby se datuje pořádání bartolomějských poutí, přenesených do Střížova ze zrušeného kostela sv. Bartoloměje v údolí Želno. Zdejší tradice považuje kostel sv. Martina za místo, kde byl pokřtěn pozdější vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, protože Trocnov tehdy spadal do Střížovské farnosti. V kostele se dochovala kamenná křtitelnice. Kostelní zvon z roku 1428 je vyhlášen kulturní památkou a je nejstarším zvonem v českobudějovickém vikariátu[2].
  • Na zahradě čp. 24 je kámen, který je údajně nohou stolu, na kterém byli hoštěni kmotři po křtu. Tento dům patřil osadníku Strychovi, se kterým byl údajně spřízněn Žižka.
  • Z řady dochovaných statků stojí za zmínku zejména čp. 8 a 17 (Třetinů statek)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. Naučná tabule v obci

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]