Hlavatce (okres České Budějovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlavatce
Dům čp. 33 u návesního rybníka
Dům čp. 33 u návesního rybníka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0311 535851
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) České Budějovice (CZ0311)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec České Budějovice
Historická země Čechy
Katastrální území Hlavatce u Českých Budějovic
Katastrální výměra 5,04 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 154 (2019)[1]
Nadmořská výška 403 m n. m.
PSČ 373 48
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Hlavatce 44
37348 Dívčice
Starosta Ing. Vladimír Švec
Oficiální web: www.obechlavatce.cz
E-mail: obec_hlavatce@c-box.cz
Hlavatce v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Hlavatce
Hlavatce
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Hlavatce se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Malebná vesnička leží v mírně zvlněné krajině Zbudovských Blat, zhruba 5 km severovýchodně od Netolic a 19 km severozápadně od Českých Budějovic. Žije zde 154[1] obyvatel.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Hlavatce na jihozápadě hraničí s obcí Olšovice, směrem na jih s katastrem Mahouš na jihovýchodě s Vlhlavy, na severovýchodě se Sedlcem, směrem na sever s Lékařovou Lhotou a na severozápadě s Podeřišti. Katastry byly částečně upraveny po založení JZD v Sedlci roku 1956. V katastru obce Hlavatce se nachází několik luk, zvaných Pode vsí, Pod Vrchy a U Mezníku, okolní vrchy nesou jména Štumpír, Liška, Stýskava a les Hlavaťák. Rybníky – Hlavatecký, rybníky obecní (první, druhý a třetí rybníček). Potok protéká západně a severně od vsi z Netolic kolem Lékařovy Lhoty k Sedlci, od Netolic se nazývá Ropačov, dále v oblasti Zbudovských Blat pak nese jméno Soudný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy dokládají osídlení na katastru obce už v době předhistorické. Asi 400 m jihozápadně od kóty 433 byl nalezen mezolitický kamenný nástroj. Další osídlení bylo doloženo pro střední dobu bronzovou, dobu halštatskou, laténskou i raný středověk. Byla tu nalezena keramika ze 13.15. století v lokalitě Hláska - tyto nálezy mohou signalizovat existenci zaniklé středověké vesnice.

První písemná zmínka o vsi (Hlawatecz), tehdy příslušné k hradu Poděhusy, se vyskytuje v Rožmberském urbáři z roku 1379. Po zrušení poddanské závislosti na schwarzenberském panství Libějovice se Hlavatce staly roku 1850 samostatnou obcí. Pouze v období 19431945 a 19601990 byla ves přičleněna k obci Sedlci.[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hlavatce mají také hasičský sbor. Byl založen 6. ledna 1909.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kaplička sv. J. Nepomuckého
  • Kaplička na návsi - v ní je z jedné strany Mariánský obraz a z druhé strany stávala socha svatého Václava, který byl připoután řetězem kvůli případné krádeži, nepomohl však. (Původně měl světec i štít, ale i ten byl odcizen.)
  • Pomník obětem první světové války na návsi
  • Dva křížky - jeden na západě obce naproti čp. 39, druhý v poli před příjezdem k čp. 37
  • Na rozcestí k Netolicům a Hlásce je kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému

Okolí[editovat | editovat zdroj]

  • Za obcí směrem při silnici k Lékařově Lhotě je část pastviny zvaná Pazderna. Toto jméno pochází z doby, kdy kraj ještě hojně pěstoval len.
  • V hlavateckém lese zvaném Písečný byl na jednom stromě mariánský obraz., podle něhož se říká tomuto místu „od obrázku“. Dle pověsti v prvé polovině předminulého století, když ještě nebyl v Sedlci kostel, se tu propadlo do země procesí, jdoucí ze Sedlce do Němčic.
  • Zřícenina hradu Poděhusy, který ve 13. století patřil Rožmberkům. Nalézá se nad potokem něco přes 2 km západně od Hlavatců, poblíž vsi Podeřiště.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. KOVÁŘ, Daniel. Českobudějovicko - I. levý břeh Vltavy. 1. vyd. České Budějovice: Veduta, 2008. 239 s. ISBN 978-80-86829-40-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]