Rudolfov (Liberec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolfov
pohled na střed vsi od hřbitova
pohled na střed vsi od hřbitova
Lokalita
Charakterměstská čtvrť
ObecLiberec
OkresLiberec
KrajLiberecký kraj
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel155 (2021)[1]
Katastrální územíRudolfov (0,49 km²)
PSČ460 14
Počet domů53 (2011)[2]
Rudolfov na mapě
Rudolfov
Rudolfov
Další údaje
Kód části obce408786
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolfov (něm. Rudolfsthal) je XXI. část města Liberec. Původně jako osada Buschdorf vznikl v 16. století. Obec Rudolfov byla založena roku 1657. V roce 2001 měl Rudolfov 88 obyvatel. V dnešní době zde bydlí převážně rodiny s dětmi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na severovýchod od Liberce, leží u Černé Nisy, ve výši 586 m n. m. horská vesnice Rudolfov. Domy obce jsou rozloženy ve svažitém k severozápadu skloněném údolí. Místo je kolem dokola obklopeno lesy a je obyvatelstvem obvykle nazývané „Buschdorf“ (Lesov). Údolím, protéká malý potůček, který svoji vodu sbírá v lese mezi Rudolfovem a Bedřichovem a po krátkém běhu údolím vtéká do řeky Černá Nisa. Řeka se obec dotýká jen na severozápadním okraji, kde pohání jednu pilu a mlýn nazývaný Buschmühle. Potom řeka odtéká do romantického Kateřinského údolí. Tak nějak popisoval Rudolfov na počátku 19. století pan František Rasl.

Rudolfov byl založen v roce 1657, tedy jen několik let po třicetileté válce. Podnět k jeho založení dali poručníci nezletilých Gallasů, Antonína Pankráce a Františka Ferdinanda. Obec byla založena na místě, kterému se od nepaměti lidově říkalo Buschdorf. Pro svoji odlehlost, ze strachu před strašidly a divou zvěří i pro nepříliš přívětivé prostředí dané polohou údolí, nemohla vrchnost najít nikoho, kdo by se v nově založené vesnici dobrovolně usadil natrvalo. A tak liberecký panský hejtman Fridrich Sauther, který si nemohl dovolit nechat místo neosídlené, musel sáhnout k donucovacím prostředkům. Jako zástupce vrchnosti použil své neomezené moci. Byli vybráni dva mladí osadníci. Ti byli spoutáni a dovlečeni dráby do Rudolfova v řetězech a oběma bylo pod přísným trestem zakázáno Rudolfov opustit. Byli to čerstvě ženatí mladíci Christoph Tallowitz a Christoph Seibt z Kateřinek. Časem se ke dvěma prvním osídlencům, přidali dobrovolně další osadníci. První dítě v obci Rudolfov se narodilo 25. 11. 1657 a v roce 1659 se slavila první svatba. Deset let po založení měla již obec ve 13 chalupách 21 osídlenců i s rodinami.

V Rudolfově žilo převážně německé obyvatelstvo. Podle sčítání obyvatel v roce 1930 se k „československé“ národnosti hlásilo pět obyvatel z celkového počtu 362 lidí, což činilo 1,38%. Ihned po osvobození začalo být německé obyvatelstvo, zprvu neorganizovaně, odsunováno, do obce přišli osadníci z vnitrozemí, Slovenska a reemigranti z Podkarpatské Rusi a Volyně. Dle údajů Zpráv státního úřadu statistického, řada D, číslo 1-16 z roku 1946, žilo v prosinci 1945 v Rudolfově 279 obyvatel.

Ke sloučení Rudolfova s Libercem došlo k 1. lednu 1963. V době sloučení s Libercem měl Rudolfov 165 obyvatel.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Veřejnou dopravu zajišťují autobusové linky liberecké MHD, především linka č. 18. V Rudolfově se nacházejí zastávky Rudolfov elektrárna, Rudolfov hasičská zbrojnice a Rudolfov, kde část spojů končí. Na zastávku Rudolfov zajíždějí i vybrané spoje linky č. 19, případně spoje meziměstských autobusových linek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]