Kostel svatého Víta (Rudolfov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Víta (Rudolfov)
Interiér kostela
Interiér kostela
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeské Budějovice
ObecRudolfov
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézečeskobudějovická
VikariátČeské Budějovice – venkov
FarnostŘímskokatolická farnost Lišov
Architektonický popis
Stavební slohrenesance
Výstavba1583
Specifikace
Stavební materiállomový kámen (převážně)
Další informace
Kód památky15438/3-398 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Víta (německy Hallenkirche St. Veit) je římskokatolický farní kostel v centru města Rudolfov v Jihočeském kraji při silnici č. II/634 spojující České Budějovice a Lišov. Kostel sv. Víta je nemovitou kulturní památkou a dominantou města Rudolfov i širokého okolí.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s rozšířením těžby stříbra v oblasti nynějšího Rudolfova a příchodem horníků zejména z německé oblasti Krušných hor vyvstala i potřeba výstavby církevního stánku. V roce 1536 byla povolena stavba utrakvistické kaple a o 50 let později, v roce 1583 započala stavba evangelického (luterského) kostela. Stavba byla dokončena v roce 1586. Od roku 1636 je kostel katolický. V roce 1679 kostel vyhořel. Ve 2. polovině 18. století došlo k dalším úpravám, kdy v roce 1765 byl odstraněn trámový strop a kostel byl sklenut, dále pak v roce 1766 byl opraven i exteriér.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Renesanční kostel s tribunami je v jihočeském regionu unikátní uspořádáním svých lodí, jedná se o trojlodní halový kostel. Kostel je orientovaný ve směru východ – západ. Na východě má trojboce ukončený presbytář a na západě hranolovou věž se třemi zvony.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

V presbytáři stojí hlavní oltář zasvěcený svatému Vítovi, jehož socha je umístěna na vrcholu oltáře. Oltář je barokní, z doby kolem roku 1700. K jeho důkladné opravě došlo v 19. století. Hlavní obraz znázorňuje sv. Jana Nepomuckého. Po obou stranách hlavního obrazu jsou umístěny sochy. Po pravé straně stojí socha svatého Jáchyma s malým děvčátkem představujícím malou Pannu Marii. Je to unikátní zobrazení Panny Marie, které se jinde v Čechách nenachází. Po levé straně je socha svatého Josefa s Ježíškem a atributem znázorňujícím tíhu celého světa. Nad těmito sochami jsou další, menší sochy. Vpravo stojí socha představující svatého Kryštofa s malým Ježíškem držícím atribut hříchů celého světa. Vlevo je socha svatého Jana Křtitele v kožešině s beránkem.

Součástí kněžiště je kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem hledícím na hlavní oltář.

Panna Maria Rudolfovská[editovat | editovat zdroj]

Rudolfovská Madona – originál uložený v Alšově jihočeské galerii

U bočního oltáře kostela stojí 141 cm vysoká věrná kopie vzácné dřevořezby Panny Marie Rudolfovské, kterou v roce 1698 Rudolfovským věnovali českobudějovičtí kapucíni. Originál sochy je od roku 1953 součástí sbírek Alšovy jihočeské galerie. Rudolfovská madona je výjimečnou prací, neboť patří v Čechách k nevelké skupině gotických dřevořezeb, vytvořených ještě ve 13. století.[2]

Křížová cesta[editovat | editovat zdroj]

Na stěnách kostela je čtrnáct obrazů z období raného baroka znázorňujících utrpení a smrt Ježíše Krista.

Křtitelnice[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 byla vysvěcená nová křtitelnice, která je vytesána z chválenické žuly. Poklop křtitelnice je historický z roku 1689.

Kazatelna[editovat | editovat zdroj]

Kazatelna je z období pozdního baroka.

Jižní kaple[editovat | editovat zdroj]

V boční, jižní kapli kostela, je restaurovaný oltář s archandělem Michaelem.

Náhrobek[editovat | editovat zdroj]

Do dlažby kostela byl osazen náhrobek rytíře Daniela Matyáše ze Sudetu s německým nápisem.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2013 jsou ve věži rudolfovského kostela umístěny tři zvony – Svatý Vít, Svatý František Saleský a Svatá Barbora. Historické prameny dokládají, že před první světovou válkou bylo ve zvonici pět zvonů.[3] V roce 1917 byly zvony zabaveny pro válečné účely. V roce 1925 byly zvony doplněny, ale v roce 1942 byly opět zrekvírovány. Po druhé světové válce se podařilo pořídit jen jeden zvon – Svatý Vít. Tento zvon byl pak ve zvonici sám dalších 71 let. V 80. letech 20. století byla založena peněžní sbírka na doplnění zvonů. To se podařilo realizovat v červnu 2013, kdy byly do věže kostela zavěšeny dva zvony,[4] kterým předtím požehnal pomocný biskup Pavel Posád.[5][6] Zvony pocházejí ze zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová. Jednalo se o zvony:

 • Svatý František Saleský – byl odlit v roce 2008, má hmotnost 456 kg, průměr 94 cm, hlavní tón je A1. Zvon na sobě nese nápis „Sám ze sebe nemohu nic. S Bohem mohu všechno. Chci dělat vše jen z lásky k Bohu.[7]
 • Svatá Barbora – zvon byl odlit v roce 2011, jeho hmotnost je 348 kg, průměr 84 cm, hlavní tón je H1. Zvon má nápis „Sv. Barboro, přimlouvej se, prosíme, za  obyvatele tohoto města“.[7]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kostel je v dobrém stavebním stavu. Po roce 2000 byla opravena fasáda a položena střecha. Dále pak v letech 20112015 proběhla v dvou etapách celková rekonstrukce interiéru. V první etapě došlo k celkové opravě elektroinstalace, sanaci zdiva a omítek interiéru a k rekonstrukci podlah a krovu střechy. Ve druhé etapě byl vymalován celý interiér kostela, instalováno vnitřní osvětlení a zasazena nová ručně kovaná vstupní mříž. Rekonstrukci kostela provedli místní dobrovolníci.[8] Byla poskytnuta dotace z Programu rozvoje venkova ČR, z osy IV, Leader.[9]

V kostele se konají pravidelné bohoslužby a rovněž se zde konají nejrůznější kulturní a společenské akce.

Kostel je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou z Českých Budějovic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Památkový katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2018-10-19]. Dostupné online. 
 2. STANDA(AT)SSTUDIO.CZ, Stanislav Schwarz, sStudio.cz - Komplexní internetové služby, http://www.sstudio.cz,. Panna Maria Rudolfovská | ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2018-10-19]. Dostupné online. 
 3. Žehnání zvonů. kostel sv. Víta v Rudolfově neděle 16. června 2013 - PDF Free Download. adoc.pub [online]. [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. PROGLAS. Žehnání zvonů v Rudolfově na Českobudějovicku. PROGLAS [online]. [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. 
 5. PROGLAS. Farnost v Rudolfově se těší z návratu zvonů. PROGLAS [online]. [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. 
 6. HTTP://WWW.BRILO.CZ, Brilo-. Žehnání zvonů. Biskupství českobudějovické [online]. [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. 
 7. a b Žehnání zvonů [online]. [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. 
 8. MILAN TŘEBÍN. 3.6.2012 Rudolfovský kostel v ČT.wmv. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 9. V kostele sv. Víta v Rudolfově dokončili čtyřletou rekonstrukci interiéru. www.mashl.cz [online]. [cit. 2018-10-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]