Svatý Vít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Vít
Svatý Vít od Mistra Teodorika
Svatý Vít od Mistra Teodorika
mučedník
Datum narození okolo 297
Místo narození Sicílie
Datum úmrtí 15. června asi 303
Místo úmrtí Hippo Regius
Svátek 15. června, 20. březnařímskokatolická církev
28. červnavýchodní křesťanství
Místo pohřbení Bazilika Saint-Denis, poté opatství v Corvey, 1355 katedrála sv. Víta v Praze (lebka)
Uctíván církvemi římskokatolická církev; pravoslaví; východní pravoslavné společenství; luteráni; starokatolická církev
Atributy znázorňován jako chlapec v bohatém odění, s palmovou ratolestí, s kotlem, v doprovodu kohouta, lva nebo psa
Patronem tanečníků a herců; rybářů
Svatý Vít

Svatý Vít (latinsky Vitus „veselý“, „živý“) (okolo 297 – okolo 304), byl světec ze Sicílie. Je uctíván jako jeden ze čtrnácti pomocníků, zemřel jako mučedník roku 303. Svátek sv. Víta slaví katolická církev 15. června, pravoslavná církev podle juliánského kalendáře 28. června.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy byl Vít synem bohatého pohanského Sicilana jménem Gelas, jeho kojná Crescenntia a učitel Modestus jej však tajně vychovávali křesťansky. Chlapci mělo být sedm let, podle některých legend dvanáct, když se vše prozradilo. Odmítl se vzdát své víry, byl prý na příkaz samotného císaře Diocletiana se svými vychovateli nejprve vařen v kotli s olejem, poté předhozen lvům, a když oboje přestáli bez úhony, nakonec sťat.

Legendy též vyprávějí epizody z jeho útěku společně s vychovatelem Modestem do Lucany v jižní Itálii. Vitus měl údajně při tomto útěku zbavit Diocletianova syna posedlosti démonem, avšak pro svou vytrvalost v křesťanské víře byl přesto nakonec popraven.

Kult[editovat | editovat zdroj]

Nejstarším literárním svědectví o Vítovi a dalších sicilských mučednících obsahuje Martyrologium Hieronymianum (In Sicilia, Viti, Modesti et Crescentiae). Kult sv. Víta se začal šířit po sepsání legendy o jeho životě kolem roku 600. První kostel mu byl zasvěcen v Římě, roku 756 byly jeho ostatky přeneseny do baziliky Saint Denis u Paříže, v roce 836 do Corvey do tamního opatství. Roku 1355 byla jeho hlava převezena do Prahy, kde spočívá ve Svatovítském chrámu, na jehož tehdejším místě byla jako pocta světci vystavěna na pokyn sv. Václava rotunda.

Svatý Vít je uctíván jako patron herců, komediantů, tanečníků a epileptiků (srov. tzv. tanec svatého Víta), ochránce před bleskem či očními chorobami. Je patronem Čech, Prahy, Saska, chorvatské Rijeky a italského města ForioKampánii. Je podle něj pojmenováno množství míst v Rakousku a Bavorsku. Sv. Vít je velmi ctěn také v Srbsku (Vidovdan).

Po dobytí slovanských území křesťany byl právě svatým Vítem pozvolna nahrazován kult pohanského boha Svantovíta.

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Svatý Vít bývá znázorňován jako chlapec (někdy poněkud starší, než by odpovídalo jeho skutečnému věku) v bohatém odění, v ruce palmovou ratolest jako znak mučednictví, často též s kotlem, kohoutem či lvem.

Svatý patron[editovat | editovat zdroj]

Svatý Vít se stal ke dni svého svátku, dne 15. června 2005, také patronem rybářů. A také je prastarým patronem všech tanečníků, dále také herců, komediantů, bavičů a vůbec lidí z podobných odvětví. Je také patronem houbařů.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.petrcz.estranky.cz/clanky/patron-houbaru.html