Svatý Kryštof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Kryštof
Konrad Witz 004.jpg
Narození 3. století
Kanaán
Úmrtí 251
Anatolie
Příčina úmrtí poprava stětím
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Kryštof (? - 250?) je svatý, mučedník a jeden ze čtrnácti sv. pomocníků. Je uznávaný římskokatolickou a pravoslavnou církví. Církevní svátek slaví 25. července, v občanském kalendáři Kryštof svátek slaví 18. září.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Svatý Kryštof s psí hlavou

Legend o sv. Kryštofovi je několik. Liší se svým pojetím ve východní církvi a v církvi západní. Nejznámějším příběhem je příběh o muži jménem Reprobus. Byl to muž obrovité postavy, který chtěl sloužit pouze největšímu z králů. Když zjistil, že se jeho král bojí ďábla, dal se do služeb ďábla. Shledal, že se ďábel bojí znamení bílého kříže. Od jednoho poutníka se dozvěděl, že Ježíš Kristus je ten, koho se ďábel bojí. Reprobus mu chtěl sloužit. Poutník mu řekl, že bude Kristu sloužit tím, když bude přepravovat pocestné přes rozvodněnou řeku. Jednou přenášel přes řeku dítě. Dítě bylo stále těžší a těžší. Obr se tomu velice divil a požádal dítě o vysvětlení. Dítě mu řeklo, že je Ježíš Kristus, král, kterého hledal. Nesl spolu s ním na ramenou všechnu tíhu světa. Obr mu nevěřil a požádal dítě o zázrak. Obrova mohutná hůl, o kterou se opíral při přenášení lidí přes řeku, se zazelenala a později se na ní objevily květy a plody. Ježíš obra pokřtil a dal mu jméno Christophorus, což v řečtině znamená Ten, kdo nosí Krista.

Atributy[editovat | editovat zdroj]

Kryštof je zobrazován s dítětem na ramenou a s mohutnou zelenající se holí.

Patron[editovat | editovat zdroj]

Svatý Kryštof je patronem poutníků, řidičů, cestujících, horských cest a horníků. Je také patronem leteckých záchranářů.[1] V Česku je volacím znakem vrtulníků letecké záchranné služby kombinace jména Kryštof a čísla.[2] Tento volací znak je používán také v některých dalších evropských zemích – na Slovensku Krištof, v Německu Christoph, v Rakousku Christophotus. Svatý Kryštof je také přímluvcem od nenadálé smrti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sv. Kryštof patron LZS [online]. Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje [cit. 2012-03-04]. Dostupné online. 
  2. NOVÝ, Petr. Letecká záchranná služba [online]. Novinky.cz [cit. 2012-03-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHLUMSKÝ, Jan. Vzory křesťanského života. Třebíč: ARCA JIMFA, 1991. 184 s. ISBN 80-900 280-6-3. S. 112. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]