Poprava stětím

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poprava stětím v Japonsku roku 1860

Poprava stětím je způsob vykonání trestu smrti, spočívající v tom, že je odsouzenci oddělena hlava od těla (dekapitace). Hlava může být sťata různými nástroji, k nejznámějším patří gilotina, sekera či meč.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Průběh popravy závisí na nástroji, například při stětí sekerou odsouzenec klečí tak, že má hlavu položenou na špalku, při stětí mečem většinou také klečí, hlavu má ale ve vzpřímené poloze. Velmi často mívá odsouzenec zavázané či jinak zakryté oči a ostříhané vlasy (aby popravčímu nástroji nic nestálo v cestě). Hlava je někdy ukázána publiku, či dokonce vystavena (např. nabodnuta na kůl).

Oddělení hlavy je vždy smrtelné a relativně bezbolestné, smrt nastane v podstatě okamžitě, maximálně za několik sekund. Ne vždy se ale povedlo hlavu oddělit okamžitě – kat se nemusel strefit na vhodné místo nebo nemusel přeseknout krk první ranou, při níž byl odsouzenec pouze zraněn.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Jde pravděpodobně o nejjednodušší a v historii také nejobvyklejší formu trestu smrti, byla používána prakticky ve všech kulturách. V Evropě byla tato forma popravy pokládána za „čestnou“, a proto tak byli často popravováni šlechtici.

Tato forma popravy je praktikována dosud. Připouští ji islámské právo šaría a je uzákoněna v několika muslimských zemích, v současnosti je vykonávána však pouze v Saúdské Arábii, případně na územích, kde je nefunkční nebo rozpadlý stát.[1] Mexická mafie velmi hojně používá tuto metodu při zadržení člena jiné mafie, videa pak umisťuje na internet pro zastrašení členů postižené mafie nebo občanů Mexika.

Nejstarší známé setnutí hlavy se událo před více než 9 tisíci lety v éře mezolitu na území dnešní Brazílie. Pravděpodobně šlo o součást nějakého rituálu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Decapitation na anglické Wikipedii.

  1. ZABLOUDILOVÁ, Táňa. „Většina muslimů chce v klidu žít,“ říká autor knihy Šaría-úvod do islámského práva. Český rozhlas Radio Wave [online]. 2015-03-18 [cit. 2015-09-26]. Dostupné online. 
  2. KASÍK, Pavel. První známá useknutá hlava ukazuje, jak byli lidé vyspělí, míní vědci. Technet.cz [online]. 2015-09-25 [cit. 2015-09-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]