Javor japonský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJavor japonský
alternativní popis obrázku chybí
Javor japonský, kultivar 'Acontifolium' (podzimní zbarvení)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď mýdelníkovité (Sapindaceae)
Rod javor (Acer)
Binomické jméno
Acer japonicum
Thunb., 1784
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Acer japonicum 'Aconitifolium'

Javor japonský (Acer japonicum), (japonsky ハウチワカエデ hauchiwakaede) je druh javoru přirozeně rostoucí v Japonsku, na ostrovech Honšú, Hokkaidó, Kjúšú, a také v Jižní Koreji.[2][3]

Javor japonský (Acer japonicum)

Jsou to malé opadavé stromy, někdy s více kmeny, dorůstající 5–10 m (někdy až 15 m) výšky (v ČR dorůstají výjimečně 3 –5 m). Kmen bývá silný až do 40 cm v průměru. Kůra je v mládí hladká, hrubá a šupinatá na starých stromech. Listy jsou okrouhlé, 7–15 cm v průměru 9-13 (výjimečně 7) cm na délku, zoubkované, lalůčky hluboké téměř do poloviny listů. Listy jsou na rubu zpočátku bíle ochlupené. Na podzim, jsou listy zbarvené zářivě oranžově až tmavě červeně. Kvete v dubnu až květnu, nejdříve ve stáří 10 let, ale někdy i později.[L 1] Květy jsou velké 1 cm v průměru, tmavě purpurově červené s pěti kališními lístky a okvětními lístky. Květy vyrůstají po 10-15 společně v květenství, chocholíku. Plody jsou spojené nažky 7 mm v průměru s 20–25 mm dlouhými křídly, zavěšené pod listy.[2][3][4][L 2][L 3]

Blízce příbuzný druh Acer shirasawanum (オオイタヤメイゲツ ooitayameigetsu) z jižního Japonska je někdy zařazen jako poddruh j. japonského (A. japonicum).[L 2]

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

A. japonicum je často pěstován jako ozdobná rostlina v teplých regionech Evropy, Severní Ameriky, a jinde, ovšem méně častěji než A. palmatum. Je pěstován často jako přízemní keřovitá forma s mnoha kmeny.[L 2].

Bylo vyšlechtěno množství kultivarů s různými barvami a tvary listů (A. japonicum 'Vitifolium', 'Aconitifolium', 'Green Cascade'). Protože bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů s pomocí křížení více původních druhů, je těžké určit původní druh, jmenovitě kultivar 'Aureum' je často citován jako A. japonicum, ale je stejně tak připisován k druhu A. shirasawanum.[L 2][L 3][L 4] Jedna z největších sbírek javorů na světě se nachází v Esveld Aceretum (Boskoop, Nizozemí) a velká Acer skupina v Arnold Arboretum (Boston, Massachusetts). Také jsou známé velké sbírky v zahradnictvích, jako je například Valley Gardens (Surrey v Anglii).

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Dobré živné, propustné půdy, s dostatkem humusu a vláhy. Vyhovuje mu spíše přistínění, ale snáší i slunce. Může namrzat. Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami, pH neutrální až kyselé.[5] Snáší exhalace. Velmi dobře snáší řez, obvykle netrpí škůdci.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Javor japonský lze použít v malých rabátkách, předzahrádkách, v menších zahradách, nebo ve skalkách, kde jsou efektními solitérami.[L 1] Ve velkých parcích má javor japonský a zvlášť jeho kultivary smysl vysazovat poblíž cest, nebo v zákoutích, tam kde jej návštěvník ocení, protože si jej všimne.

Často se pěstují řezem a ohýbáním tvarované a ozdobně poškozované stromy v malých miskách, které mají připomínat velké stromy - bonsaje.

Choroby a škůdci[editovat | editovat zdroj]

Škůdci netrpí, někdy může trpět, zvláště ve vlhku, houbovými chorobami.

Množení[editovat | editovat zdroj]

Kultivary se množí roubováním, původní druh řízkováním, v březnu, nebo červenci pod sklem, nebo semenem, které vyséváme na podzim.[L 1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Acer japonicum na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. a b Kanagawa Prefecture trees and shrubs: Acer japonicum Archivováno 4. 10. 2009 na Wayback Machine (in Japanese; google translation)
  3. a b Japanese maples: Acer japonicum Archivováno 20. 6. 2008 na Wayback Machine (in Japanese; google translation)
  4. Kanon tree book: Acer japonicum Archivováno 3. 3. 2016 na Wayback Machine (in Japanese; google translation)
  5. (anglicky) Bluebell nursery Search: Acer japonicum: [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-24. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 1.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 
  2. a b c d van Gelderen, C. J. & van Gelderen, D. M. (1999). Maples for Gardens: A Color Encyclopedia.
  3. a b Rushforth, K. (1999). Trees of Britain and Europe. Collins ISBN 0-00-220013-9.
  4. Huxley, A., ed. (1992). New RHS Dictionary of Gardening. Macmillan ISBN 0-333-47494-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]