Javor jasanolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Javor jasanolistý

alternativní popis obrázku chybí
Javor jasanolistý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď: mýdelníkovité (Sapindaceae)
Rod: javor (Acer)
Binomické jméno
Acer negundo
L., 1753
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa přirozeného rozšířeni

Javor jasanolistý (Acer negundo L.) je listnatý opadavý strom z čeledi mýdelníkovité. Menší, poměrně rychle rostoucí, opadavý strom, asi 15 m vysoký, výjimečně až 20 m. Koruna je kopulovitě klenutá, většinou však poněkud mezerovitě otevřená a jakoby nepravidelná o průměru až 18 m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kmen je štíhlý a poměrně rovný, často vícekmenný.

Větve krátké, příkře vzpřímené a rozložené, místy vystoupavé. Letorosty hráškově zelené barvy, ojíněné a úplně lysé.

Borka je u starších jedinců hladká, hnědošedá až šedočernavá, sotva brázditá nebo vzorkovaná, ve městech pak velmi často porostlá zelenými řasami. Letorosty jsou poměrně tenké a štíhlé, nezkroucené jako u jiných druhů javorů, občas poněkud ojíněné. Pupeny na rozdíl od jiných druhů rodu Acer jsou velmi malé, jen několik milimetrů dlouhé, nápadně bílé, kryté jen dvěma šupinami.

Listy vstřícné, asi 7–15 cm dlouhé, lichozpeřené (výjimka u rodu Acer!), lístky po 5, výjimečně i po 7, většinou velmi krátce řapíkaté až skoro přisedlé, vesměs asi 5–10 cm dlouhé, zašpičatělé a na obvodu nepravidelně ostře zubaté nebo téměř celokrajné, většinou světle zelené, velmi tenké, a proto také zpravidla lehce převislé. Konečný lístek je většinou 3laločný. Listy se na podzim barví do žluta.

Květy jednopohlavné, na různých jedincích (opět výjimka u rodu Acer!), bez korunních lístků, ve volných latách, které se objevují současně s rašením listů. Křídla plodů velmi úzká, svírají ostrý úhel a jsou srpovitě zakřivená a světle hnědavá.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původně je v Severní Americe, hlavně ve východní části kontinentu, odlišnými rasami však také zastoupen v západní části USA (např. Kalifornie).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Miluje svěží až vlhkou, kyprou půdu, daří se však i na půdě bažinaté, ale hyne na půdě suché. Vyžaduje světlo.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Klimaticky poměrně odolná dřevina, která snáší kouř a prach měst. U nás má použití jako strom parkový či jako okrasná dřevina. Je doporučeno používat tuto dřevinu velmi opatrně a přednostně pouze v kultivarech. Dřevina totiž v teplejších oblastech České republiky velmi snadno tvoří nálety až lze říci, že je to dřevina invazivní. Rozhodně se nedoporučuje použití této dřeviny jako alejového stromu, protože tento javor netvoří rovný kmen.

A. negundo listy a plody

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Prof. Dr. Gottfried Amann: Stromy a keře lesa
  • Bruno P. Kremer: Stromy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]