Lemur kata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLemur kata
alternativní popis obrázku chybí
Lemur kata
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Nadřád placentálové (Placentalia)
Řád primáti (Primates)
Podřád poloopice (Strepsirrhini)
Infrařád lemuři (Lemuriformes)
Nadčeleď lemurové (Lemuroidea)
Čeleď lemurovití denní (Lemuridae)
Rod lemur
Binomické jméno
Lemur catta
(L., 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lemur kata (Lemur catta) patří do řádu primátů, podřádu poloopice, konkrétně do čeledi denní lemuři (Lemuridae). Stejně jako ostatní lemuři, je lemur kata endemitem ostrova Madagaskar. Je nejrozšířenějším druhem na tomto ostrově. Lemur kata patří mezi nejoblíbenější a nejvíce chované lemury v zajetí (v zoologických zahradách). Patří, stejně jako ostatní lemuři, mezi ohrožené druhy.

Lemuři se objevili na zemi asi před 58 miliony let. Název dostali podle římských lemuros, duchů zemřelých, kteří se za nocí ozývali pekelným křikem a nářky. Ve skutečnosti jde o mírumilovné býložravce. Některé druhy lemurů se živí i hmyzem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lemur kata

Mezi typické znaky lemura katy patří dlouhý pruhovaný ocas, který pomáhá udržovat rovnováhu při skocích a slouží mu také k dorozumívání ve vysoké trávě. Má šedá až růžovohnědá záda, tmavošedou hlavu, bílé tváře s tmavými skvrnami a černý čumák. Štíhlé tělo je velké asi jako kočičí.

Lemur kata žije v početných tlupách (kolem 30 členů), kde hlavní slovo má nejzkušenější samice. V tlupě se vše točí kolem mláďat. Malí lemuři mohou sát mléko od kterékoliv matky, ty zas pomáhají ostatním s hlídáním. Ochotně se ujímají i osiřelých mláďat. Samci nejsou v tlupě trpěni, po pubertě jsou vyhnáni z tlupy. Samice je schopná oplodnění pouze 3 dny v roce. Samci o samice bojují. Souboje samců probíhají tak, že lemuři si naparfémují konec ocasu podpažními žlázami a pak jím švihají soupeřovi kolem čumáku. Samice po 136 denní březosti rodí jedno mládě. To se ihned po narození zavěsí za srst matky na břiše. Takto se mládě nosí zhruba 2 týdny, poté se usadí na matčině hřbetě. Mládě je kojeno po dobu 5 měsíců, zcela samostatné je až ve věku 6 měsíců.

Lemuři mívají problémy s termoregulací, což je nutí ke zvláštnímu chování: po ránu sedávají otočení k rannímu slunci s rozpaženýma rukama a snaží se ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky. Lemurové žijí převážně v korunách stromů, živí se ovocem a drobným hmyzem. Díky izolaci na ostrově přežili lemuři dodnes, s kolonizací ostrova se však dostali do Červené knihy ohrožených druhů (IUCN).

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Lemur kata patří mezi nejčastěji chované druhy napříč zoo. V rámci celé Evropy se jedná o takřka 400 zařízení. Jen v rámci Česka pak o 19 zoo.[2] Z těch tradičních založených před rokem 1989 se jedná o:

Chován je však i v dalších zařízeních:

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

První lemur kata přišel do Zoo Praha v roce 1960. První úspěšný odchov se podařil roku 1986. Zatím poslední pak o osm let později. Během té doby se podařilo odchovat šest lemurů. Dlouhou dobu pak byla chována jen expoziční chovná skupina. Teprve v roce 2016 došlo ke změně. Z původní skupiny se do nově vzniklé skupiny zapojil jen nejmladší samec, kterého doplnily dvě samice z Paříže a jedna z olomoucké zoo.[3] V roce 2018 tak skupina čítá jednoho samce a tři samice a je snaha tento druh po letech opět rozmnožit.[4]

Lemuři kata obývají ostrov nedaleko vstupu do zoo. Jejich expozice je pro návštěvníky průchozí. Vznikla v roce 2005.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. 
  3. Nové chovné skupiny lemurů v Zoo Praha. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-06-19]. (česky) 
  4. Přehled vzácně chovaných druhů, Zoo Praha 2018
  5. Ostrov lemurů. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-06-19]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]