Plavuně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPlavuně
alternativní popis obrázku chybí
Plavuň pučivá (Lycopodium annotium)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení plavuně (Lycopodiophyta)
Cronq., Takht. & W.Zimm.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fosilní otisk kůry lepidodendronu

Plavuně (Lycopodiophyta), též známé jako plavuňové rostliny, je oddělení výtrusných rostlin. Je to velmi starobylá skupina, vyvíjející se již od siluru, s intenzivním rozšířením v devonu a dosahujícího svého vrcholu v karbonu. Stromové formy vymírají v permu, křovité pak v druhohorách, takže do současnosti se zachovaly jen jako byliny s centrem rozšíření v tropech. Předpokládá se, že vývojově navazují na skupinu Zosterophyllophyta. Druhově jsou plavuňové rostliny celkem rozmanité, tvoří však pouze necelé 1 % druhové diverzity rostlin na Zemi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stonek je plný, nečlánkovaný, porostlý mikrofyly, větví se dichotomicky, případně pseudomonopodiálně. Cévní svazky tvoří protostélé, aktinostéléplektostélé. Eusporangiátní sporangia jsou ledvinitá, nachází se v paždí mikrofylů či přímo na nich. Otevírají se příčnou štěrbinou. Plavuně zahrnují druhy isosporické i heterosporické. Gametofyt je mnohobuněčný, nezávislý na sporofytu. Spermatozoidy jsou bičíkaté.

Listy rozdělujeme na trofofyly (vyživovací funkce, probíhá zde fotosyntéza) a na sporofyly (rozmnožovací funkce). Obsahují lycopodin, což je alkaloid využívající se při výrobě léků na kožní nemoci.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Z výtrusů vzniká oboupohlavný prokel, tvoří se zde zárodečníky a v nich vajíčka a také pelatky a v nich spermatozoidy. Ve vodním prostředí se obě části spojí a vzniká zygota, z té pak sporofyt (pohlavní část rostliny). Výtrusy se tvoří redukčním dělením (meioza) ve výtrusnicových klasech.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Lycopodiopsida – plavuně[editovat | editovat zdroj]

Lycopodialesplavuňotvaré[editovat | editovat zdroj]

Selanginallalesvranečkotvaré[editovat | editovat zdroj]

Isoëtalesšídlatkotvaré[editovat | editovat zdroj]

Cyclostigmatopsida (†)[editovat | editovat zdroj]

Poznámka
Ve shora uvedeném přehledu systému jsou zahrnuty pouze taxony, vyskytující se recentně na území ČR nebo vyhynulé. Třídy označené (†) představují vyhynulé skupiny rostlin.

Taxonomická poznámka[editovat | editovat zdroj]

Ve zde uvedeném systému jsou recentní plavuňové rostliny rozděleny do tří velkých skupin na úrovni řádů (Ordo); někteří taxonomové toto dělení povyšují na úroveň třídy (Classis, tj. Lycopodiopsida, Selanginellopsida a Isoëtopsida).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]