Barota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Barota

alternativní popis obrázku chybí
Barota čilská (Gunnera tinctoria)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: barototvaré (Gunnerales)
Čeleď: barotovité (Gunneraceae)
Rod: barota (Gunnera)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Barota rukávovitá (Gunnera manicata)
Barota Gunnera magellanica
Barota čilská, bot. zahrada Liberec

Barota (Gunnera) je jediný rod čeledi barotovité (Gunneraceae) z řádu barototvaré (Gunnerales) vyšších dvouděložných rostlin. Rod i čeleď jsou pojmenovány po norském botanikovi Johanu Ernstu Gunnerusovi.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalé byliny s jednoduchými střídavými listy v přízemní růžici. Listy jsou malé až velké, často s dlouhým řapíkem, lysé nebo chlupaté, hladké nebo drsné. Čepel je nejčastěji srdčitá nebo štítnatá, s dlanitou žilnatinou. Květy jsou jedno nebo oboupohlavné, souměrné, velmi drobné, v bohatých úžlabních nebo vrcholových vzpřímených latách. Kalich i koruna v počtu 2 plátků, někdy redukované, koruna někdy zcela chybí. Tyčinky 2 nebo 1. Gyneceum je synkarpní spodní, ze 2 plodolistů s jedním vajíčkem, jednopřehrádkové, se 2 čnělkami. Plodem je jednosemenná peckovice nebo oříšek. Semena s olejnatým endospermem.

Rod barota (Gunnera) zahrnuje asi 68 druhů a je rozšířen především na jižní polokouli. Areály výskytu jsou roztroušeny v jižní a východní Africe, na Madagaskaru, v jihovýchodní Asii, na Novém Zélandu a na Tasmánii, ve Střední a Jižní Americe (především v Andách) a na Havaji.

V kořenovém systému barot žijí symbiotické sinice vázající vzdušný dusík.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších systémech byla za nejblíže příbuznou považována čeleď zrnulovité (Haloragaceae), do níž byl rod Gunnera někdy vřazován. Cronquist řadil čeleď Gunneraceae do řádu Haloragales.

Molekulární analýzy příbuznost Gunneraceae s čeledí zrnulovité (Haloragaceae) nepotvrzují. V systému APG I byla čeleď Gunneraceae ponechána nezařazená do řádu v rámci jádrových pravých dvouděložných (Core Eudicots). V systému APG II je již řád Gunnerales uveden a zahrnuje jedinou čeleď Gunneraceae, do níž je mimo rodu Gunnera zařazen i rod Myrothamnus.

V aktualizované verzi systému APG II, dostupné na stránkách Angiosperm Phylogeny, je rod Myrothamnus řazen do samostatné čeledi Myrothamnaceae, která je sesterskou větví Gunneraceae.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy baroty (Gunnera) jsou při dobrém zimním krytu schopny přežít ve středoevropských podmínkách zimu a jsou pěstovány jako soliterní trvalky nápadné velikými listy.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]